| Adela50 a întrebat:

In ultimul timp am buzele foarte uscate. Mi se ia pielea langa buza, iar acum am un herpes foarte mare.Remedii impotriva uscarii buzelor.

Răspuns Câştigător
| PuFuLeTe a răspuns:

Urmeaza cele 7 sfaturi pentru buze mai sanatoase:

- Unge buzele cu unt fara sare sau cu smantana proaspata;

– Sterge-ti buzele cu o felie de castravete crud;

– Unge buzele crapate cu ulei de masline;

– Foloseste un ruj hidratant sau un balsam pentru buze;

– Amesteca 3 picaturi de ulei de trandafir cu o lingura de ulei de porumb si unge-te cu el de mai multe ori pe zi;

– Taie o capsula de vitamina E si unge-ti buzele crapate cu uleiul din interior;

– Consuma cat mai multe lichide.

Nu intotdeauna un gloss scump sau o crema miraculoasa te pot ajuta. Ai grija de buzele tale intr-un mod simplu si necostisitor. Solutiile le vei gasi, cu siguranta, la tine in casa!

Atunci cand buzele tale se vindeca, evita sa le lingi sau sa ajunga exces de saliva in gura sau in zona buzelor. Pe masura ce buzele tale se vindeca, poti folosi o perie de dinti pentru a peria usor buzele si a indeparta pielea moarta. Fii atenta cand faci asta pentru a nu-ti rani si mai mult buzele.

Evita, in cazul in care ai buzele crapate, sa ti le umezesti cu limba, pentru ca saliva contine niste substante care anuleaza efectul uleiurilor naturale. Cel mai bine este sa folosesti balsam de buze. Numai ca si acestea trebuie folosite cu grija, pentru ca poti avea alergie la anumite ingrediente.

Folosirea unor produse o vreme indelungata poate avea ca rezultat alergia sau o reactie inflamatoare, care, la randul ei, poate usca buzele si mai rau.
Iti recomand un balsam de buze cu antiinflamatori naturali, cum ar fi sofranul.

Luciu de buze.
Un luciu ca de matase si protectie impotriva factorilor de mediu ne promite acest balsam cu apa de trandafiri.
2 lingurite ceara de albine
1 lingurita apa de trandafiri
1 lingurita ulei de samburi de strugure
2 lingurite ulei de migdale dulci
Se topeste ceara la bain-marie, apoi se inglobeaza apa de trandafiri si uleiurile. Se lasa la racit intr-o cutiuta cu capac.

Lipgloss, frumos si natural
Daca vreti sa va rasfatati cu adevarat, oferiti buzele dumneavoastra un tratament
hranitor cu un lipgloss in culoarea preferata.
Produsul pe care il gasiti in magazine ambalat in cutiute poate fi la fel de bine preparata in casa. Se aplica pe buze cu o pensula, o spatula sau pur si simplu cu degetul. Multe femei apreciaza lipgloss-ul pentru substantele sale hranitoare, care fac buzele catifelate si moi. El poate fi preparat sub forma incolora sau colorata. Produsul
incolor este preferat de femeile care sufera de buze uscate, dar nu doresc sa-si dea cu o culoare pe buze. Cine isi doreste in schimb o pata de culoare va adauga pigment de sidef sau un pigment obisnuit de culoare.
35 g ulei de ricin
1 g ceara de albine
1 g ceara alba
Toate se topesc la bain-marie. Se lasa la racit, apoi se cantaresc 5 g de amestec si se incalzesc. Se adauga 1 varg de cutit de pigment. Dupa dorinta se poata adauga si 1 picatura de aroma alimentara. Se toarna compozitia in cutiute mici si plate, de exemplu, in cutii de fard de ploape, se lasa la racit si se inchide bine cutia. Astfel veti putea purta in poseta si o cutiuta cu lipgloss, facut de manuta dvs.

Balsam cu miere pentru buze
Balsamul acesta natural
protejeaza contra uscarii buzelor sensibile, facandu-le moi si catifelate.
10 g ceara de albine
30 ml ulei de jojoba
1 lingurita miere
Se infierbanta la bain-marie ceara si uleiul, pana se formeaza un lichid limpede. Se scot din apa si se incalzeste si mierea la 30 grade C, se adauga la amestecul de ulei si ceara si se continua mestecarea pana ce balsamul s-a racit complet. Se umple un bocanas.

8 răspunsuri:
| AndraAlexaLove a răspuns:

1.Pasta de dinti usuca si mai mult buzele, de aceea, in perioada cat buzele sunt crapate, se va inlocui pasta de dinti cu fluor pentru curatarea dintilor cu bicarbonat de sodiu usor umezit sau cu un gel de dinti ce contine Aloe Vera.
2.Foloseste un strugurel.Iti recomand unul de la farmacie sau Nivea.
3.Eu imi mai dau si cu luciu de buze
4.Am citit mai demult intr-o revista ca poti sa te freci usor pe buze cu periuta de dinti cam 2-3 min. si apoi aplica strugurel.(am incercat, chiar merge).
5.Iti stergi buzele cu o felie de castravete crud.
6.Se amesteca 3 picaturi de ulei de trandafir cu o lingurita de ulei de porumb si se ung buzele de mai multe ori pe zi.

| RфZaημtzα a răspuns:

Strugurel de la farmacie.

| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a răspuns:

Seara cand te speli pe fata incearca sa dai cu putin sapun pe buze(usor nu trebuie sa freci altfel te vei alege cu niste buze si mai crapate),apoi tamponeaza usor cu un prosop pufos,dupa care i-a un castravete si taie-l in partu (iti trebuie numai o bucata), baga-l intr-o cana cu apa rece si freaca usor buzele cu el apoi lasa sa se usuce. Apoi, dupa ce s-a uscat unge-ti buzele cu miere pentru un tratament rapid si delicioslaughing(lasa mierea timp te 5-10 minute pe buze ca sa actioneze)-este grozav pentru ingrijirea buzelor crapate si uscate-apoi o poti indeparta.Inainte de culcare i-a o crema grasa de fata si da-te cu ea pe buze(las-o sa actioneze peste noapte). Incearca asta timp de o saptamana si poti s-o repeti de cate ori vrei.:Xpa-pa

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Crema de galbenele big grin

| Iubiţica95 a răspuns:

Mai alaltaieri am avut buzele uscate de jur imprejur imi era rusine sa ies din casa si inainte de culcare mi le-am dat cu crema pentru compii si nu am masat ca sa intre in piele ci am lasat asa si m-am culcat iar a 2a zi cind m-am trezit aveam buzele ca noi happy Bafta

| kissmypixles a răspuns:

Pentru herpes te duci la farmacie si iti da ceva de uns.si pentru buzele uscate ia-ti un strgurelhappyde preferat nivea. funditsaaaabig grin?

| Patricia_1957 a răspuns:

Eu iti recomand balsam de buze nivea este foarte bunhappy

| amarutza_7624 a răspuns:

Pai am si eu aceeashi problema si o poti rezolva folosind miere pe care o aplici pe buze inainte de culcare, exfoliaza buzele cu o periutza de dinti cu peri moi, foloseshte rujul igienic mereu si nu iti expune buzele la vint pentru ca se usuca si crapa din cauza lui