| xBoyPlatinum a întrebat:

Acum 3 saptamani fara o zi,mi-au aparut pe buze niste bubite cu apa,ca la herpes si cred ca este herpes, dar il am deja de 3 saptamanii si stiu ca nu dureaza atat,ce-i drept mai tot timpu am buzele uscate si l-a un momentdat l-am jupit si mi-am rupt putin si din pielea sanatoasa si acum s-a inchis,dar e alb in jur si se simte ca ceva in buza,cand strang parca e umflata pe interior,dar nu se vede, ce poate fii? e ceva de ingrijorare?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu ți-ai făcut singur rănile... Dacă smulgi cojițele uscate de pe suprafața buzelor, e normal să se formeze niște porțiuni mai dure, care capătă o culoare mai albă. Iar, peste o zi/două, acele porțiuni vor deveni răni deschise (se vor înmuia) și se vor vindeca foarte greu, cam în 7 zile. Te vor ustura foarte tare, fiindcă așa sunt ele, dureroase. Nu mai umbla la buze, cât poți, lasă-le mereu uscate, nu umede. Și, dacă se formează cojițe, încearcă să nu le smulgi, oricum vor cădea (atunci când mănânci), apoi iar se vor forma. Însă se vor micșora, treptat. După vindecare, să-ți dai mereu cu un balsam de buze transparent, pentru a le proteja.