| Derye a întrebat:

Intrebare: daca ma spal zilnic pe cap impiedica cumva cresterea parului? Adica daca creste mai incet.
Daca da, cam de cate ori pe luna ar trebui sa ma spal pe cap pentru a favoriza cresterea parului?

Peste noapte mi se sleieste parul si imi sta lipit de cap. Am parul rar, si nu ma ajuta deloc chestia asta.

Dau fundita pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Specialistii dermatologi spun ca spalatul des pe cap favorizeaza secretia din abundenta a sebummului. De aceea ei recomanda spalatul mai rar, cam de 2, cel mult 3 ori pe saptamana. Si eu ma confrunt cu o astfel de problema (par rar, moale, care se ingrasa repede, in plus am si matreata). Am fost la dermatolog si mi-a pus diagnosticul dermatita seboreica. Mi-a recomandat niste sampoane din farmacie, dar care sunt cam scumpe (intre 50 si 80 lei) si, drept sa-ti spun, nu mi le-am permis inca. Daca te intereseaza ti le spun si tie, desi, dupa cum am inteles de la medic, atat diagnosticele, cat si tratamentele sunt personalizate, adica difera de la o persoana la alta. Deci ar trebui sa mergi si tu la un consult dermatologic, pentru a putea sa-ti puna un diagnostic corect si un tratament adecvat. Si inca ceva: mi-a spus ca aceasta boala se datoreaza stresului, in primul rand si alimentatiei, in al doilea rand. Deci sampoanele sunt: 1. de la firma Bioderma si se numeste Node DS+, si 2. de la firma Ducray si se numeste Kelual DS. Din cate am mai citit, pentru par gras mai poti pune in apa pentru clatit, otet sau lamaie. Cand eram adolescenta mai foloseam, dar dupa o vreme m-am lasat din lipsa de timp. Tie insa, sper sa-ti foloseasca. Sanatate maxima!

13 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Nu e normal sa te speli zilnic pe cap! spala-te la 3-4 zile si va fi mai bine! foloseste head& sholders(o vreme e bun- nu face matreata dar dupa catva timp parul se ingrasa iar!) poti folosi masti de par, de preferinta naturale, ca cele cumparate nu ajuta deloc! stiu ce spun! Sampoanele pentru copii pot constitui alegerea perfecta pentru o utilizare frecventa, in vreme ce sampoanele pentru parul gras sunt prea agresive pentru folosirea zilnica.
Evita orice produsele pentru ingrijirea parului care au in compozitia lor silicon, uleiuri, lanolina, precum si cele 2 in 1 care pot fi foarte agresive pentru parul tau, determinad glandele sebacee sa produca si mai mult ulei.
Si bucura-te de viata ca probabil esti ca si mine un adolescent cu probleme de genul asta! trec ele toate! Sa ai o zi minunata!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite si o masca de par!
http://sfaturi.eva.ro/......14174.html

| Derye explică:

Ok, deci am sa mai raresc spalatul pe cap... ce ar trebui sa fac ca sa nu mi se mai sleiasca parul, exceptand rarirea spalatului.
Un sampon pentru par gras ar merge?

| Derye explică:

Aha...si cine stie cum pot face o masca de par? Lol!
Am parul destul de scurt, 3-4 cm!

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Nu. doar ti-l ingrasa foarte tare. iti sugerez sa te speli macar 1 data la 3-4 zile

| oanna_7222 a răspuns:

Nu... ti`l ingrasa

| katala a răspuns:

Spalatul pe cap nu incetineste cresterea parului. dar nu exagera, spalatul prea des stimuleaza produceres sebumului, (din cauza asta ti se "sleieste" parul). eu zic ca o spalare la 3 sau 4 zile este suficienta; incearca un sampon cu urzica, dar nu romanesc; si inca ceva : afla ce tip de par ai (gras, uscat sau normal), si foloseste un sampon cu pH adecvat

| katala a răspuns:

Stabilirea tipului de par (gras, normal sau uscat ) se face la un salon de cosmetica, nu "dupa ureche", lautareste; bafta

| justde3a a răspuns:

Spalate mai rar cu sampon la 3-4 zile. Nu stiu cat te ajuta samponul ala. Dar mai bine te.ai tunde scurt daca esti baiat. O sa ti se indeseasca si nu o sa mai fie asa de gras.

| halo a răspuns:

La fiecare spalare pierzi 200 de fire de par daca te speli zilnic o sa ramai mai mult fara iti recomand daca vrei sa ai par des si frumos de 2 ori pe saptamana tongue

| buburuza_9741 a răspuns:

Daca te speli pe cap in fiecare zi ti se ingrasa foarte foarte mult.happySpalate o data la 3 zilehappy.

| damaris2011 a răspuns:

Daca te speli in fiecare zi la cap nu este bine pentru-ca parul care foarte mult se subtiza si nu mai creste cel mai bine este daca te speli odata pe saptamana ca creste parul se ingroasa este mul mai bine