| love_2286 a întrebat:

Laptele cu cereale contine de fapt:

1. carbohidrati- in mare parte cu indice glicemic mare. E la fel ca si cum ai manca paine, prajituri sau cozonac. Diferentele sunt neglijabile de cele mai multe ori.
2. grasimi- doar grasimile din lapte 2-4g de grasime la 100 ml de lapte.
3. proteine- cele din cereale sunt alergenice si de slaba calitate; cele din lapte intr-o cantitate prea mica
4. fibre- in functie de tipul "cerealelor" cantitatea de fibre poate varia.
5. calciu- fibrele din cereale pot bloca absorbtia mineralelor, cum ar fi calciul. De asemenea, raportul de calciu:magneziu este gresit.
6. vitamine- existente in cereale si in lapte, in cantitati medii. De cele mai multe ori cerealele sunt procesate si laptele pasteurizat, ceea ce reduce dramatic continutul de vitamine

Voi ce parere aveti? credeti ca cereale pot ingrasa cat cv dulce? am citit in unele parti si scria k e bine sa mananci cereale cu lapte intr o dieta...nu stiu ce sa mai cred

1 răspuns:
| Pavelll a răspuns:

Dietele care se bazeaza pe cereale presupun sa mananci cereale simple sau cu lapte nu sa le combini si cu alte tipuri de mancaruri si de obicei. Nu trebuie sa mananci si mancare gatita si cereale, aceste diete se bazeaza mai mult DOAR pe consumul de cereale.