auran
| auran a întrebat:

Ma intereseaza sa fac un curs de croitorie (pentru mine, in casa) - stie cineva unde se poate face si cat costa?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Ionita_Razvan_1984 a răspuns:

Cursuri de croitorie organizeaza Atelierul Gabriel Bespoke. www.academiadecroitorie.blogspot.com. Dureaza 2 luni si costa 900 lei.

10 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna dimineata, daca ai noroc poti merge la Oficiul Fortelor de Munca, acolo se fac cursuri de tot felul si sint si gratuite, parerea mea este sa mergi sa vezi, daca au si ce documente iti trebuiesc pentru inscriere.De obicei aceste cursuri de confectioner si de croitorie se fac mai mereu, asa ca nu mai sta mergi si vezi daca se fac in aceasta perioada.Bafta multa iti doresc.

auran
| auran explică:

Mi-am mai facut si eu cate o fustita sau o rochitica de vara simpla cu bretel, dar pantaloni nu am fost in stare niciodata. Si, in general prind mai repede daca imi arata cineva decat sa ma ghidez dupa un tipar.
Va multumesc pentru sugestii.
O seara placuta

auran
| auran explică:

Îți multumesc pentru oferta dar, din păcate am observat ca nu aveți orașul meu in oferta happy

| DenissaDeea a răspuns:

Imi permiti sa iti dau un sfat, daca te-ai hotarat sa faci un curs de croitorie, iti urez succes, dar trebuie sa tii cont ca ai nevoie de un curs cel putin de sase luni, pentru a putea face un produs de la a-z singura fara ajutorul nimanui si sa stii sa iti croiesti singura materialul dupa sabloane/tipare(daca esti nevoita sa mergi sa iti croiasca altcineva un produs, pretul este aproape acelasi ca a produsului finit)
Sant cursuri care se fac in particular de catre firme de initiativa locala contra cost, si oficiile pentru ocuparea fortelor de munca organizeaza anual astfel de cursuri, la firmele particulare pretul variaza intre300-800 lei noi depinde de firma, la oficiul fortei de munca nu costa nimic, sunt gratuite succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat sa cos si croiesc singura, pe la 14 ani (era important, pe vremea impuscatului a fost o adevarata mana cereasca). Am folosit reviste BURDA. Daca nu-ti place integral modelul, poti folosi tiparul si sa mai adaugi/scoti elemente (ale mele erau din anii 70 si retusam partea de jos a pantalonilor, sa nu fie evazati).
Daca ai rabdare, instructiunile de acolo sunt (sau ma rog, erau) suficient de detaliate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Am o intrebare pentru auran.
Pana la urma ai fost la oficiul fortelor de munca? Se fac cursuri gratuite? M-ar interesa foarte mult. Mersi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, poti incerca la http://www.preciouslook.ro/rochii-de-seara-cursuri.html. Am o prietena care a urmat cursul parca vreo 3 luni si apoi si-a gasit si loc de munca prin casa de moda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, poti incerca la http://www.preciouslook.ro/rochii-de-seara-cursuri.html . Am o prietena care a urmat cursul parca vreo 3 luni si apoi si-a gasit si loc de munca prin casa de moda.

| pandik a răspuns:

Acum poti invata de acasa sa faci tipare :http://tipare-croitorie.blogspot.com/

| pandik a răspuns:

Acum il poti avea gratis cu: http://tipare-croitorie.blogspot.com/