| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am dat acum vreo 5 luni, singura, gaura sub buza. Nu stiu sigur daca s-a infectat, pentru ca nu stiu cum arata o infectie. Oricum, aveam o buba care arata ca un cos si era rosie si din ea iesea o substanta transparenta. Am lasat gaura sa se astupe dupa ce mi-am dat seama ca am facut o tampenie, si acum am un semn micut sub buza. Uneori, nu stiu din ce cauza, se inroseste zona si se vede urat, cu font de ten nu ma dau ca imi stric pielea. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

O sa treaca cu timpul. Perioada de vindecare la un piercing in/sub buza este de aprox 4 saptamani. Presupun ca ai depasit acel termen si ca nu aveai cine stie ce secretii - implicit nu s-a infectat gaura. Semnul de care zici tu... probabil iti va trece... Zona se inroseste de la o iritatie sau un cos... Nu are treaba cu gaura care ai avut-o. Aceea se astupa cu timpul... Si daca nu se astupa complet devine insesizabila. Nu-ti face griji pentru ea, va trece.

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Ar fi bine sa dai fuguta la un doctor... consecintele pot apare si mai tarziu si nu in locul acela ci poate chiar spre zona gingiilor deci a dintilor deci ar fi pacat.

| DenissaDeea a răspuns:

Daca este semnul de la gaura facuta de tine, exista in farmacii un gel care vindeca orice cicatrice neplacuta recenta sau mai veche, gaura facuta de tine, chiar daca ai lasat-o sa se astupe ramane un mic semn, si atunci poti folosi gelul respectiv, pentru a nu ramane semn, iti spun din propria experienta.

| Laura_5858 a răspuns:

Era de argint, ca nu aveam medicinal.

| Laura_5858 a răspuns:

Deja mi-a trecut, din fericire happy nu s-a mai inrosit si mai am doar un punct foarte, foarte mic

| alina88 a răspuns:

Nu vreau sa te critic da esti sigura ca nu vei regreta mai tarziu? si du-te la un specialist... daca nu vrei sa ai urmari grave chiar...asupra sanatatii! acest lucru nu se poate face asa singura... draguta se face cu ustensile specializate si nu in ultimul rand sterilizate...deci inainte sa mai faci asa o nebunie .gandeste de doua ori!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai fa-ti o gaura casa asiguri oarece simetrie.sau doua? sau trei? fate sita. daca om nu Iti place.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste apa oxigenata
si exista un unguent foarte bun. nu mai stiu cum ii spune intreaba la farmacie
app. din ce mat e cercelu?
cel mai indicat e cel medicinal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci infectia este alba.numita puroi. ti sa inrosit piela din cauza instrumentelor cu care ti-ai dat gaura care inainte de utilizare se dezinfectau;... dau depinde de organsim.eu mi-am dat singura gaura in buza, buric si limba si nu am nimic.winkingdar iti poti da la un specialist daca iti este frica sa iti dai tu iar singura. sper sa-ti fie de folos ce ti-am zis.papa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mi-am facut singura gaura.am facut o infectie care a trecut peste 2 luni.nu va speriati asa tine mereu.mama ma lasa dar tata daca ma prindea cu el mil arunca pe geam sau la gunoi

| Simon_7286 a răspuns:

Du-te la un doctor sa te vada. si moda asta cu piercingurile seama cu revenirea la practicile tribale, dar semana si cu pusul sarmei in nas la purcei sa nu rame in pamantul din cocina

| wacky a răspuns:

Pentru a afla detalii sigure despre ce trebuie sa faci, dai pe google suport medic si vei gasi un link unde cati-va doctorii iti vor raspunde la orice fel de intrebari legate de starea de sanatate.

| raluck13 a răspuns:

Eu zic sa te dai doar in lucul acel cat timp stai pe acasa cu fond de ten si apoi cand pleci undeva te speli dar nu stiu daca o sa iti treaca prea repede.