| SucDăMere a întrebat:

Noroc.
Credeți ca un inel de argint sau un pandantiv/colier e un cadou prea cheap? Adică, ceva din argint în general

Răspuns Câştigător
| Andra9pk a răspuns:

Atat timp cat nu e vorba de inele de logodna(unde pretentiile sunt mai ridicate), poti oferi drept cadou o bijuterie din argint. Conteaza aspectul si sa i-o dai din suflet. Gestul trebuie apreciat.
PS:sunt persoane carora le place mai mult argintul decat aurul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andra9pk):

Mie imi place aurul alb... nu ca e mai scump, ci fiindca seamana cu argintul dar nu se schimba la culoare in timp ca argintul. Bine, si argintul isi mentine culoarea daca il cureti periodic. Aurul alb e maintenance-free.winking

| Andra9pk a răspuns (pentru SucDăMere):

Sunt dragute sa stii happy acum depinde ce gusturi are si ea. Ai vazut cumva cam ce gen de bijuterii poarta ea ca sa ai asa o idee in cap? (Ma refer daca ar prefera ceva simplu sau ceva mai de efect sa zic., mai extravagant)

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde cui il oferi.

| SucDăMere explică (pentru darrio2007):

Partenerului

| darrio2007 a răspuns (pentru SucDăMere):

Ar trebui mai intai sa afli ce anume ii place. Nu neaparat inel sau pandantiv. Cu un cadou care-i place ii poti dovedi ca, intr-adevar, stii ce vrea si ca il/o placi.

| sierra1 a răspuns:

Cine-i destinatarul?

| SucDăMere explică (pentru sierra1):

Contează?

| sierra1 a răspuns (pentru SucDăMere):

Ce resurse ai? Deci da, contează!

| SucDăMere explică (pentru sierra1):

Eu nu te înțeleg pe tine, am întrebat doar dacă pare un cadou ieftin ceva din argint, nu sa îmi zici dacă e potrivit pentru persoana caruia vreau sa ii ofer asa ceva.

| sierra1 a răspuns (pentru SucDăMere):

"dacă pare un cadou ieftin ceva din argint"

ce/cine ești? ce resurse ai? Am intrebat clar, cred că știi să și citești și să ințelegi.

dacă ești salariat, cadoul e de rahat (na, c-a ieșit cu rimă cu tot)
dacă ești somer nenorocit, merge așa ș-așa
dacă ești un tinerel ce citește fără să ințeleagă, atunci MERGE

deci unde te incadrezi?

| SucDăMere explică (pentru sierra1):

Eu nu știu ce te apuci tu sa jignești asa doar pentru ca ti-am spus ce aveam de spus, am înțeles ce ai vrut sa scrii, spre informarea ta.
Și nu, nu sunt nici salariat și nici șomer!

| sierra1 a răspuns (pentru SucDăMere):

"Și nu, nu sunt nici salariat și nici șomer!"

îhî, a rămas a treia:
- un tinerel ce citește fără să ințeleagă

ok, atunci MERGE cadoul ăla

| SucDăMere explică (pentru sierra1):

Și pe tine cum sa te cataloghez?
Cuvantul narcisist cred ca ar fi potrivit pentru tine.
Și mersi pentru răspuns BTWwinking

| sierra1 a răspuns (pentru SucDăMere):

" SucDăMere explică : Și pe tine cum sa te cataloghez? "

din trei variante enunțate, ai ales-o pe a 3 a. deci singur te-ai băgat in rândul celor ce citesc fără să ințelează. Ooops, asta ai înțeles-o?

pe viitor când pui o întrebare, dă detalii dacă vrei răspunsuri "la obiect"

| sierra1 a răspuns:

Câți ani au destinatarul și "expeditorul"? poate ne zici

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, normal. Un cadou este un cadou.
Daca sa presupunem ca sunt doi parteneri si isi fac cadouri ceva... scump, doar odata pe an, de ziua lor, dar ceva incredibil de scump, atunci aia este cheap, dupa parerea diferitelor persoane, pentru ca un cadou ar trebui facut oricand, nu conteaza ce contine. Si de ce folosim acest termen? Nu mai avem putina originalitate in noi si ne lasam purtati de acest val de englezisme? Un sinonim pentru o ieftinitura nu mergea spus?

Oricum, nu, nu are treaba. Este argint totusi. Sunt persoane care prefera sa poarte argint in loc de aur si invers. Depinde de persoana, dar ieftin nu, nu pare.

| Andreeush a răspuns:

Depinde de persoană, oricum mi se pare drăguț.

| Marbea a răspuns:

Depinde de argint, de model, de preferat este argintul rodinat pentru ca nu se inegreste. De asemeni, bijuteriile vandute in magazine recunoscute sunt mai calitative decat cele pe care le gasesti in dugheana de la colt dar difera si pretul. Eu port foarte mult bijuterii de argint dar eu personal prefer doar obiectele cu piatra.