| RoseGirl9927 a întrebat:

Nu cred ca mananc mai mult de 1 sau 2 pungi de cipsuri pe luna si la fel de rar mananc si pateuri, prajituri si cola beau numai la petreceri dar cu toate astea am cam multe cosuri. Eu mananc foarte sanatos, si putin, adica nici macar cu legumele crude nu exagerez in cantitate. Ma spal de fata de 2 ori pe zi si ma dau dimineata si seara cu o crema pentru acne dar tot nu scap de ele sad Sunt fata si am 16 ani. Din totdeauna am avut o banuiala ciudata, cum ca ar fi de la lactate ( lapte, branza, iaurt) nu stiu de ce. Si mananc in fiecare zi un mar sau doua, de la piata, nu din supermarkert.
Cum sa scapt de cosuri?

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. De ce nu te-ai dus la dermatolog? Dermatologul iti indetifica cauza acneei dar si tipul ei.
Acneea poata sa apara din cauza stresului, alimentatie nesatoase, ca nu te speli pe fata cum trebuie, din cauza dereglarii hormonale.
Incerca sa nu mai incerci toate produseele daca nu sunt destinate tipului rau de ten deoarece poti sa il iriti. Eu am incercat o groaza de masti creme/lotiuni antiacneice pana cand am facut o iritatie de la ele si m-am umplut de cosuri si asa am ajuns la dermatolog si am scapat de acnee cam in 2 luni de la tratament ( dimineata si seara ma spalat cu sapun de la acne out si apoi dimineata dupa spalare aplicam o crema acne out doar pe cosuri, iar seara dupa spalare aplicam lotiunea de la acne out pe cosuri, si apoi o crema hidratanta de la bioderma - sebium hydra plus pastile bio-seleniu + zinc timp de 2 luni). Acum imi mai apar cosuri doar la menstruatie, si ma dau seara cu lotiune de la acne out doar pe cos si pana dimineata am scapat de el, dar nu am renunat la spalat cu sapun de 2 ori pe zi.
Doar dermatologul in functie de acnee si de tipul tau de ten o sa iti spuna ce produs iti este bun si ce nu, sau acum depinde de dermatolog si de tipul de acnee poate sa iti spuna si ce sa manaci si ce nu. La mine acneea este doar pe baza de stres si hormonala ( deci nu prea am ce sa schimb ca sa nu mai am acnee, pot doar sa o previn si sa o tratez cat de cat).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Cosurile iti apar din cauza pubertatii si din cauza uleiului (sebumului) pe care il ai in mod excesiv in ten, adica ai un ten gras. Poti folosi creme si masti pentru tenul gras, care se gasesc foarte usor in supermarketuri, farmacii sau campanii (spre expemplu Avon sau Oriflame), insa ai grija sa fie ceva de calitate. De asemenea, si ceaiul de musetel te ajuta sa scapi de cosuri.

| kiri11 a răspuns:

Ai ne voie de detoxifiere a organismului, eu am folosit un produs numit skinetrin, efectele s-au vazut dupa o saptamana dar se poate sa nu aibe un efect 100% garantat -schimbdeocazii.com/frumusete/lupta-acnee-in-luna-sau-retur-bani

| Lola05 a răspuns:

Dacă ai o bănuială că e de la lactate încearcă să renunți 1 lună la ele să vezi dacă apar îmbunătățiri. În special la lapte (brânza și iaurtul sunt fermentate și se digeră mult mai ușor).
Legume crude poți mânca mai multe, fără să-ți faci probleme, nu îngrașă și sunt foarte sănătoase. Le poți mânca mai ales sub formă de salată.
Și verifică mesageria că imediat îți trimit un link happy

| վፀiፀፀ a răspuns:

Cosurile iti apar din cauza excesului de sebum si asta se intampla daca ai un ten grasProdusele cu efect antiacneic trebuie aplicate in functie de zonele afectate, fie pe intreaga fata, cu exceptia zonei sensibile a ochilor, fie doar in zona T(frunte, nas, barbie).
Primul pas il constituie aplicarea unui produs cu efect cheratolitic si proprietati antimicrobiene. O formula pe baza de acid salicilic, uleiuri vegetale si fitoextracte, asa cum sunt Salicylic Acid 2% Spray sau Salicylic Acid 2% Roll On, va indeparta celulele epidermice devitalizate, impuritatile, excesul de sebum de la suprafata pielii si va asigura efect antimicrobian.
Dupa aplicarea produsului pe baza de acid salicilic continua cu un spray pe baza de galbenele, precum Calendula Spray, pentru efect calmant si cicatrizare optima. Dupa poti aplica o crema protectoare pentru ten :*

| 0Alexander0 a răspuns:

In primul rand du-te la dermatolog. Am avut si eu aceeasi problema, ma dedeam cu toate cremele, dar tot nu scapam de ele. El stie ce sa ne dea in functie de tenul fiecaruia. Dar iti zic totusi cremele "minune" cae m-au ajutat pe mine in 2 luni sa scap de ele. Am luat Mask Plus care se da seara ( este putin cam scump, in jur de 100 lei), dimineata Skinoren, iar la pranz am luat pastile Doxiciclina ATB. Si inainte de creme mi-am luat un gel spumant care diminueaza secretia de sebum si-ti curata fata, ca sa aplici crema pe fata curata.BAFTA! Sper ca te-am ajutat =)!