| Iriiiii a întrebat:

Nu mai stiu ce sa ma fac crying am fata aproape plina de cosuri I don't want to see. Va rog dati-mi ceva natural, din comert nu stiu, dar sa functioneze! Am incercat si inca imi mai fac masti din argila, dar ff greu scap de un cos doua cu masca aia. Dar voi continua sa mi-o fac odata la 2-3 zile. As vrea sa-mi dati ceva care sa functioneze mai repede, si nu zineryt. Si nici nu vreau sa merg la dermatolog. Multumesc frumos.

16 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Mergi la dermatolog. E cea mai buna solutie. Doctorul iti poate recomanda niste produse specifice tenului tau. Nu orice crema iti face bine. De exemplu, eu folosesc o crema anti-acnee de la Gerovital, dar tie poate sa nu iti faca bine. Mie aceasta crema imi face foarte bine si intr-o saptamana maxim dispar cosurile. Daca vrei ceva natural, da-te cu gel de aloe vera sau dupa demachiere da-te cu o felie de cartof crud. Nu pune mana pe cosuri si nu le stoarce. Mana are multi microbi. Spala-te cu un sapun delicat pentru fata.
Uite niste solutii naturiste pe: http://www.ecursuri.ro/......riste.html
Si sa stii ca, consumul de ciocolata sau dulciuri nu duce la aparitia acneei, dar asta depinde de persoana.
Dar cel mai bine este sa mergi la un dermatolog. Sper ca te-am ajutat!

| Alysée a răspuns:

Du-te la dermatolog, e gratis daca ai sub 18 ani, dar mai intai cere o trimitere de la medicul de familie.
altceva ai utea incerca cu suc de lamaie pe toata fata.medicul o sa iti de ce ai nevoie la fel aproape gratis.

| TootydeCool a răspuns:

Buna,aceeas problema am avut-o si eu dar mi-am facut o masca dinurmatoarele ingrediaente:
pui cam 1-2 linguri de bicarbonat de sodiu, si pui putinica apa cat sa se face o pasta ( ca o crema ), apoi amesteci bine de tot si iti apici acest remediu in zonele afectate de agnee. Apoi stai cu masca respectiva cam 10-15 minute, apoi te speli pe fata cu apa calduta. ( ai grija sa nu iti dai in zona ochilor, poti orbii ).
Cu acest remediu te dai de 2 ori pe saptamana. Se vor vedea imediat progresele facute!
Am incercat si eu si ai dau nota 10 + Succes. Funda?

| Scherimuvi a răspuns:

Nustiu dar cred ca este o solutie aproape ca spirtul foarte buna pentru cosurile de pe fata cred ca am vazut in revista Avon suuces sau ai putea merge la un dermatolog sa-ti prescrie el o crema buna si nu costa nimic doar crema

| crmr a răspuns:

Ceai de trei frati patati nu am incercat eu dar am vazut la altcineva schimbari majore funda?

| grgdlk a răspuns:

Sunt multe produse care spun despre ele ca sunt revolutionare etc etc, cel mai sigur or sa dispara singure dar asta dureaza ceva si stiu ca tu vrei sa scapi cat mai repede de ele du te la un dermatolog un cabinet privat cel mai bine, acolo platesti dar e posibil sa ai ceva rezultate

| ilary10 a răspuns:

De ce sa nu mergi la derma?
e cea mai buna solutie, din comert nu te va ajuta nimic si cu cat amani mai mult cu atat se trateaza mai greu.du-te la derma si iti va da ceva treatament din farmacie preparat sau profesional, cele din comert sunt slabe si nu ajuta la nimic.

| Deenissa a răspuns:

In niciun cas nu le stoarce! Inainte de culcare foloseste un gel pentru curaterea porilor(scrub), sau stai vreo 10 min cu capul intr'un lighean cu apa fiarta, apoi foloseste o crema antiacneica.Trebuie sa ai grija cu ce te demachiezi,cu ce te speli pe fata ( nu folosi sapunul, usuca fata ).In special ti'as recomanda un doctor specialist, el stie care e treaba.hee hee

| Anonim2938 a răspuns:

Si eu aveam la fel, dar am folosit servetele Eridosis din Spania si in maxim o luna mi-au trecut..incercasem tot si nu functiona..la mine nici macar masca din argila nu functiona. daca ai pe cineva in Spania roaga sa iti trimita..sau vezi ca gasesti pe okazii la 85 sau 120 leistraight face sunt f scumpe, stiu...in Spania e 4 euro pachetu...nu stiu de ce le dau asa scump in Romaniastraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beauty
Masti Home Made

Mastile facute acasa sunt de multe ori mai bune decat cele cumparate. Tu nu trebuie decat sa renunti la comoditate, caci noi ti-am pregatit cateva retete secrete, cu ajutorul carora iti poti realiza masca potrivita tenului tau. Deci sufleca-ti manecile si hai sa intram in bucataria de beauty de la Cool Girl...

Ten gras
Argila alba este un adevarat aspirator de grasime. Amesteca intai o lingura de albastrele cu 1/4 l de apa fiarta si lasa fiertura sa se raceasca pana ajunge la temperatura pielii. Apoi, adauga treptat atata argila, pana cand masca devine groasa. Aplic-o pe fata in strat grosut si las-o sa actioneze 15 minute. La final, clateste cu apa calda (nu fierbinte).

Iaurtul de sesam functioneaza ca un demachiant in profunzime, curata pielea si diminueaza producerea de grasime. Amesteca o lingurita de sesam cu 2 lingurite de iaurt, pana obtii o masa cremoasa. Adauga o picatura de ulei de salvie si amesteca bine. Aplica-ti masca pe fata si las-o sa actioneze 20 de minute. Clateste-ti fata cu apa calaie.

O masca de lamaie are efect binefacator, invioreaza pielea si ii da un aspect proaspat, sanatos si, in plus, inchide porii si ii micsoreaza. Stoarce jumatate de lamaie, amesteca sucul cu un galbenus de ou si lasa amestecul astfel obtinut doua ore, pentru ca galbenusul sa se patrunda de uleiurile eterice ale lamaiei. Dupa doua ore, mai adauga cateva picaturi de lamaie si aplica-ti masca pe fata. Las-o sa actioneze 15 minute.

Ten uscat
Fiind un fruct extrem de gras, avocado contine elemente optime de hidratare a pielii uscate. Piseaza un avocado si o banana cu o furculita, amesteca-le bine si adauga o lingurita de miere si cateva picaturi de suc de lamaie. Aplica-ti masca astfel obtinuta pe fata si las-o sa actioneze 20 de minute. Clateste-te apoi bine cu apa calda. Buzele uscate, aspre nu sunt o placere, mai ales cand e vorba de sarut. Pentru a avea niste buze absolut irezistibile, fine si frumoase, aplica-ti seara pe buze miere si las-o sa actioneze peste noapte. Dimineata te vei trezi garantat cu buze numai bune de sarutat.

Merele sunt armele ideale impotriva pielii uscate, aspre si obosite. Decojeste un mar si da jumatate prin razatoare. Amesteca-l cu o lingura de miere si aplica pasta astfel obtinuta pe fata. Dupa 20 de minute spala masca dulce de pe fata si admira-ti obrajorii rumeni si proaspeti.

ATENTIE !

Sunt persoane care reactioneaza alergic si la produsele pur naturale! De
aceea, este foarte important ca mastile pe care ti le faci tu singura sa le
testezi inainte la incheietura mainii (e o zona foarte sensibila, care-ti va
indica rapid daca esti alergica sau nu), ca sa fii sigura ca pielea ta
suporta toate ingredientele cu care vrei s-o rasfeti.

Rasfata-ti si corpul!

Piele grasa
Cu ajutorul unei bai cu un amestec de tarate si zer, toata grasimea inutila se dizolva cat ai clipi, lasand in urma o piele matasoasa. Amesteca 2 l de zer de lapte de vaca cu 250 de g de tarate de grau si pune amestecul la fiert. Lasa-l sa fiarba 15 minute, apoi ia-l de pe foc si adauga 3 picaturi de ulei de rozmarin, 3 de ulei de salvie si trei de ulei de lamaie. Trece acest amestec printr-o strecuratoare si lasa-l sa curga in apa in care faci baie.

Cu un scrub de ghimbir si sare iti vei deschide porii si vei scapa de atat de deranjantele cosuri de pe spate. Amesteca 2 linguri de sare de mare cu 1 lingura de ulei de nuci, 3 picaturi de ulei de ghimbir si 2 picaturi de ulei de lamaie (daca nu ai la indemana, foloseste alte citrice). Intinde amestecul pe corp si inveleste-te intr-un prosop moale. Foarte curand vei simti efectul binefacator pe piele. Clateste-te dupa 30 de minute si sterge-te usor cu un prosop. La final, da-te pe tot corpul cu o crema
hidratanta.

Ofera-ti placere pura cu ajutorul piersicilor si al dovleacului. Amesteca jumatate de piersica cu o jumatate de cana de dovleac pisat si o lingurita de castravete dat prin razatoare. Adauga 2 lingurite de miere si 2 lingurite de unt de shea si amesteca toata compozitia cu mixerul. Masa pastoasa astfel obtinuta se intinde pe corp si se lasa sa actioneze 15 minute. Dupa clatire, vei avea o piele fina ca de piersica.

Piele uscata
Un amestec de fructe si lapte batut asigura ingrijirea optima pentru zonele cele mai uscate, cum ar fi talpile si coatele. Fa-ti un cocteil fresh din jumatate de ananas taiat marunt, un mar, o lamaie, o portocala si o bucatica de scortisoara proaspata, maruntita. Adauga 2 frunze de menta, 1 cana de lapte batut si 2 picaturi de ulei de anason. Amesteca totul cu mixerul si intinde gros amestecul astfel obtinut pe laba piciorului. Lasa-l sa actioneze 20 de minute, apoi spala-te.

Cufunda-te intr-o baie de miere si fistic, care te va face sa uiti de griji si de stres. Pune o mana de levantica sa fiarba intr-un l de apa. Lasa la fiert 5 minute, apoi adauga 2 linguri de miere, 1 lingura de smantana si 2 linguri de ulei de fistic. Ia un filtru de cafea si lasa amestecul sa curga prin filtru in cada. Levantica are efect linistitor, mierea, smantana si uleiul de fistic hidrateaza pielea uscata.

Sa declaram razboi mainilor aspre, uscate. Pune la incalzit un galbenus de ou si adauga, amestecand continuu, 2 linguri de ulei de germeni de grau. Adauga 2 linguri de morcovi dati prin razatoare si 2 linguri de lamaie. Intinde amestecul astfel obtinut pe maini si inveleste-ti-le intr-o folie. Lasa masca sa actioneze 25 de minute. Spala-ti mainile cu apa calda si gata­ vei avea cele mai fine maini din lume.

Beauty
SOS cosurile!
Ai cosuri? Nu dispera, nu esti singura. O treime dintre pacientii unui dermatolog au ten seboreic, cu tendinta acneica. Urmeaza programul nostru de combatere a acneei si vei scapa de cosuri si puncte negre.

EXISTA O explicatie
Acneea apare in special in zona fetei, a pieptului si a spatelui, in zone
bogate in glande sebacee. Productia excesiva de sebum ­ acel strat uleios
care ti se asterne pe fata si sub care iau nastere cosurile ­ duce la
cornificarea pielii. Astfel odata asfixiati foliculii, are loc congestia
sebumului si formarea comedoanelor, care pot fi inchise (puncte albe) si
deschise (puncte negre). Cauzele pielii seboreice cu tendinta acneica sunt
variate: schimbarile hormonale din perioada pubertatii, variatiile
menstruatiei, intreruperea contraceptivelor, predispozitia genetica, starea
psihica, reactii la anumite medicamente sau produse cosmetice.

INGRIJIREA SAPTAMANALA

1. Expune-ti obrajorii la aburii unei infuzii de musetel!
Iti dilata porii usurand extractia cosurilor si au efect antiseptic care te
tine la adapost de eventualele infectii. Timpul minim de expunere este de 10
minute. Urmeaza extragerea comedoanelor. Usuca fata cu un prosop, spala-te
bine pe maini si infasoara aratatoarele cu un tifon. Preseaza la baza
cosului, fara sa apesi prea tare. Procedeaza la fel si cu punctele negre de
pe nas. Dupa ce ai curatat fata, clateste-o cu apa rece si apoi aplica-i o
lotiune astringenta.
2. Aplica o masca purificatoare!
Rolul ei este sa absoarba excesul de sebum, sa regleze secretia glandelor
sebacee si sa grabeasca vindecarea cosurilor. Ingredientul cheie al unei
astfel de masti este argila ­ pe care o poti cumpara de la plafar ­ si o
poti prepara singurica acasa, adaugand apa. Proportiile sunt ³ochiometrice²,
esential este sa obtii o consistenta pastoasa. Atentie! La prepararea ei ese
interzisa folosirea veselei de plastic sau de metal. Aplica amestecul pe
fata si decolteu, ocolind zona sensibila a ochilor si a buzelor. Trebuie
lasata pana se usuca, apoi se inlatura cu apa calduta si se sterge obrazul
cu un tonic. Se subintelege ca, indiferent de masca pe care o aplici, fata
trebuie sa fie perfect curata, nu-i asa?

3 reguli de aur pentru un ten sanatos
* Cele mai eficiente ingrediente in lupta cu acneea sunt: acidul salicilic ­
cu rol de exfoliere, argila ­ absoarbe excesul de sebum si calmeaza tenul -
si uleiul de arbore de ceai ­ cu actiune antibacteriana si antiseptica.
* Igiena este extrem de importanta. Degeaba faci tratamente daca nu te speli
de doua ori pe zi ­ dimineata si seara ­ cu un gel antibacterian de curatare
profunda si nu te stergi cu un prosop curat (special pentru fata), pe care
sa-l schimbi de doua ori pe saptamana.
* Da-le pace cosurilor urate si adanci, sunt imposibil de stors. Oricat
te-ai incapatana sa le vii de hac, nu vei reusi decat sa-ti distrugi tesutul
de jur-imprejur. Ceea ce ai de facut in cazul lor este sa te tratezi, sa le
lasi la `colectat` si, eventual, dupa 2-3 zile, daca devin pustule (au cap
galben), poti recurge la extractie.

Sper ca te ajuta.kiss

| IQ156 a răspuns:

Pasta de dinti ajuta la uscarea cosurilor si al negilor.Mie mi-a functionat. Pune putina pasta pe cos si lasa sa se usuce dupa care da cu apa calda pe fata.

| Lexia1D a răspuns:

Inta pe: http://www.scapa-de-cosuri.eu/ FUNDA?

| Madalin500 a răspuns:

Trebuie sa cumperi o solutie apropiata spirtului.o gasesti in cataloagele AVON.

| mmLuucy a răspuns:

Eu ma spal cu sapun dove de 3 ori pe zi si dupa imi dau cu crema hidratanta tot de la dove si aproape am scapat de cosuri happy.

| Mada2398 a răspuns:

Fa comanda de Dermonu stiu ca s-ar putea sa nu ma crezi, dar chiar functioneaza. Si eu eram in aceiasi situatie ca tine acum jumatate de an. Chiar functioneaza.