| eveoops a întrebat:

O sa fiu directa. Mi se ingrasa parul foarte repede si trebuie sa il spal o data la doua-trei zile. Mereu in ziua in care trebuie sa il spal (de obicei ziua a treia) arata nasol, gras, si mie si rusine sa ies pe strada. Ceva sfaturi? Va roog.

8 răspunsuri:
| Valisha18 a răspuns:

Cand esti acasa, si nu trebuie sa lasi chiar "cea mai buna impresie" tine-l strans intr-un coc sau o coada de cal, deoarece, astfel, nu va intra in contact cu transpiratia sau alte uleiuri.
La dus, incearca sa il speli de doua ori cu smapon, astfel elimini toate uleiurile daunatoare si sebumul, si incearca sa il speli dimineata, deoarece glandele sebacee nu functionaza la fel noaptea!
Nu folosi balsam, insa daca folosesti, fii sigura ca acesta nu este uleios si iti lasa parul gras, cum fac majoritatea.
Ai putea sa inceri si sa-ti faci un ceai (preferabil din frunze, dar e in regula si daca este din plic), sa adaugi putin suc dintr-o lamaie, si sa aplici pe par, lasandu-l sa actioneze, dupa care il clatesti.
Si inca ceva, este recomnandat sa folosesti un pieptene, nu o perie, deoarece acesta intinde sebumul de la radacina pana la varfuri.

Sper ca te-am ajutat, te pup!

| LolaLollita a răspuns:

De ce te deranjeaza sa-l speli o data la doua-trei zile? Nu e nimic rau sa-l speli ori de cate ori iti cere asta happy

| Kasia a răspuns:

Nu utiliza sampon pentru bebelusi sau copii. Este foarte bland, dar are un efect de stimulare a productiei de sebum, care nu este indicata pentru adolescenti si adulti.
- Nu iti freca scalpul foarte puternic atunci cand samponezi.
- Se te spala de doua ori. A doua samponare va avea un efect de descuamare asupra scalpului.
- Nu folosi apa foarte fierbinte.
- Daca te usuci cu foehnul, nu folosi treapta de temperatura cea mai mare si nu il tine foarte aproape de radacina parului. Nu tine uscatorul fixat pe aceeasi sectiune de par pentru mai mult de 15 secunde.
- Nu iti freca parul cu prosopul pentru a scapa mai repede de excesul de apa.

Maseaza-ti usor scalpul inainte de samponare pentru a stimula circulatia sangelui.
- Clateste-ti parul cu apa rece pentru a inchide porii si cuticulele parului.
- Strange-ti parul intr-un prosop inainte de a-l usca si tine-l cateva minute astfel, presandu-l usor, insa fara a-l freca, pentru a nu rupe firele de par.
- Atunci cand folosesti uscatorul de par, foloseste o temperatura scazuta, tine-l la 15 cm departare de cap.

Masca din argila: Se amesteca o mana de argila pudra, otet si apa, in cantitati egale, pana cand obtii o pasta groasa. Aplica masca pe suvite, lasa sa actioneze timp de 10 minute, clateste cu apa calduta si apoi spala-te normal, cu sampon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu il am dar il spal in fiecare seara, sa fiu sincera m-am obisnuit.
Am folosit la sampoane sa ma plictisesc, singurul care a mers a fost Life Care Krauter pentru par blond cu musetel, ma spalam la 4 zile. Dar nu prea imi placea pentru ca de la sampoanele pentru par gras imi sta parul drept si la varfuri de la acela nu statea drept.
In orice caz incearcal.

| Maddiex3 a răspuns:

Si eu am avut problema asta acum in 2011. Incercasem aproape toate tipurile de sampoane : pentru par gras, normale, pentru stralucire, pentru volum. Dar in special incercam pentru par gras, cumparam si din farmacie sampoane pentru par gras, dar degeaba oh go on. Iti spun eu de ce se ingrasa. Cel mai probabil daca ai parul lung asa cum il aveam si cum il am eu acum ( pana la buric ), incearca sa nu mai pui mana in par foarte des pentru ca "il turtesti" si asa se ingrasa. Daca ai "coji" sa nu le rupi pentru ca se raspandesc si o sa te manance scalpul. O alta cauza care provoaca ingrasarea parului este transpiratia si cand te speli nu te scarpina in cap.winking

Sper ca te-am ajutat.

| FashionQueen a răspuns:

Buna! Si eu aveam problema asta inainte si am folosit samponul cu extract de lamaie de la Nivea, e pentru par gras si e genial. Ti-l usuca si nu se mai ingrasa. Recomand cu incredere!

| movi a răspuns:

Spala-te cu samponul sebum control de la gerovital si apoi aplica spray ul pentru par sebum control la radacina

| pisicaagera a răspuns:

Trebuie sa te tunzi scurt bob sau pana la umeri si in scari asa o sa scapi de mai multe straturi si va fi mai simplu