| anonimaalee29 a întrebat:

Am o problema, mi se ingrasa parul foarte repede, dupa 2 zile de spalare il am foarte gras si ma mananca scalpul si am matreata multa. Ce as putea sa fac? Precizez ca eu de obicei ma spal la 3-4 zile dar acum trebuie sa o fac la 2 zile sad si folosesc sampon special pentru par gras si imi clatesc foarte bine parul.
Ceva sfaturi? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Spală-te de minim 2 ori cu șampon. Adică pui în palmă și aplici pe păr, apoi îl clatesti bine cu apă, după care mai repeți încă o dată procedura.
Eu folosesc mai întâi Head&Shoulders, curăță părul de măreață, de tot, iar a doua oară cu șampon cu argilă extraordinară de la L' Oreal Elseve, scrie pe el că menține părul curat pentru 72 de ore și chiar cred că își face treaba.
Altfel nu știu ce să-ți spun, nu băga prostii în el, sprayuri, fixative, uleiuri sau mai știu eu ce (unele fete își dau cu ulei de argan pe păr, nu recomand dacă ai părul gras). Și balsam de păr dacă folosești, aplică doar pe vârfuri, nu la rădăcină!
Eu cam asta fac și îmi rezistă părul 4 zile fără probleme.
Sper că te-am ajutat happy

| anonimaalee29 explică (pentru iamprettybored):

Chiar m-ai ajutat, am incercat samponul si e supeeer. Parul mi se ingrasa dupa 3-4 zile si este foarte matasos si stralucitor, si miroase foarte frumos.

| iamprettybored a răspuns (pentru anonimaalee29):

Ee, mă bucur că te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| alin131 a răspuns:

E de la sampon. Schimba samponul si fa-ti masca de par din 200 ml de ulei de masline cu 3 galbenusuri (doar galbenusurile). Bati galbenusurile in uleiul de masline si ungi capul stai 20 de minute cu masca de par apoi speli cu noul sampon si dai cu balsam.

Faci asta 4 sapt (de fiecare data cand te speli doar dai cu masca inainte si stai 20 de minute dupa care speli cu noul sampon si balsam) si iti revi.

Ia-ti un sampon si un balsam professional...

| Aflorei_Sabina_1994 a răspuns:

Schimba samponul din nou..prin incercari vei gasi unul bun ori mergi la un specialist