| anonim_4396 a întrebat:

Pt ce se foloseste lotiunea tonica? Ci de buna este si daca inlociueste gelul de curatare.

3 răspunsuri:
| Mina a răspuns:

Lotiunea tonica se foloseste dupa curatarea tenului si inainte de hidratarea acestuia. Indeparteaza eventualele impuritati ramase pe ten, curatand in profunzime si inchide porii.

| iuliaoprea a răspuns:

Loţiunea tonică îmbunătăţeşte gradul de asimilare a produselor de bază. Creşte cu până la 10% eficienţa produselor de hidratare.

* Hidrateaz= tenul, îi conferă fineţe, elasticitate, restabilindu-i nivelul natural de hidratare.
* Răsfaţă tenul, lănsându-l hidratat şi catifelat.
* Îndepărtează sebumul de pe ten
*Evitaţi excesul de sebum cu ajutorul loţiunii tonice purifiante.
*Elibereaza porii si conferă claritate şi catifelare tenului.
După demachiere agitaţi uşor loţiunea tonică până când este omogenă. Saturaţi o dischetă demachiantă şi aplicaţi pe faţă şi pe gât.

Folosiţi zilnic, dimineaţa şi seara.

| secretdiscret a răspuns:

Pai lotiunea tonica are un procent mai mare de alcool, omorand microbii ma repede, pe cand gelul de curatare are o formula mai saraca in alcool ajutand doar la curatarea in timp a punctelor negre de exemplu sau a impuritatilor. Le poti folosii pe amandoua in acelasi tiptongue pentru a fi mai sigura/sigurtongue