| Lavinici0 a întrebat:

Sa va prezint pe scurt marea mea problema sad am probleme cu tenul, mai exact am acnee..am fost la dermatolog de multe ori mi-a dat antibiotice,creme, geluri lotiuni etc. fara nici un rezultat rolling eyes imi trecea pe moment dupa imi apareau si mai multe d'oh..de curand am fost la un control ginecologic si mi-a gasit un micut chist pe amabele ovare si mi-a zis ca asta e cauza problemei mele cu acneea puppy dog eyes.mi-a prescris sa iau 3 luni anticonceptionalele diane 35..eu nu am vrut sa iau anticonceptionale dar sunt nevoita..mai am 3 pastile si termin prima tableta de diane si sincer nu vad nici un rezultat crying a folosit careva aceste anticonceptionale? chiar trece acneea de la ele?:-s dupa ce termin de luat reapar?:-s pls help me ...multumesc :X

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pai daca ti-a prescris medicul anticonceptionale, ia anticonceptionale in continuare, nu ai incotro.
Pentru cosuri, poti folosi masca cu acis salicilic.
Te pup!

| Lavinici0 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns..am folosit dar nu-mi trece sadm-am saturat de mastile astea care trec pe moment si dupa iar imi apar cosurile. vreau ceva care sa ma scape de acnee pentu totdeaunabig grin te pup si eu

| xAliya a răspuns:

In primul rand nu folosi lotiuni tonice cu alcool sau orice altceva care contine alcool(in timp celule piele sunt afectate,iar pielea simtindu se agresata produce si mai mult sebum). Foloseste produse cat mai blande, care sa nu ti usuce tenul si care sa nu contina iritanti puternici(gen alcool, parfum printre primele ingrediente, uleiuri esentiale(lavanda, rozmarin.lamaie/lime(lamaie verde), busuioc). Alege cu grija tot ceea ce folosesti pentru ingrijirea tenului, nu te lasa ghidata de marketing sau ceea ce folosete x si y, alege ceea ce e bun pentru tine nu pentru altii.Nu ti spala tenul mai mult de 2 ori pe zi, deoarece il vei agresa.Foloseste odata pe saptamana un scrub delicat(nicidecum zat de cafea)cel mai indicat fiind bicarbonatul sau zaharul praf.Nu folosii suc de lamaie sau uleiuri esentiale pentru ten si numai uleiuri vegetale precum jojoba(este uleiuri cel mai asemanator cu sebumul, se absoarbe usor in piele fiind un ulei "uscat", de asemenea ulei de limba mielului te poate ajuta, insa nu te astepta la minunii.Creeaza ti o rutina care sa contina dimineata curatare cu un produs bland,hidratare daca e nevoie(cu o crema usoara,nu grasa),obligatoriu protectie solara(pe tot parcursul anului,soarele fiind daunator tenului) apoi machiaj daca folosesti.Iar seara demachiaza te foarte bine cu demachiant, spala te pe fata cu un produs solubil in apa(gel, spuma), Nu sapun pentru ca usuc tenul, iar apoi foloseste o crema hidratanta.Saptamanal foloseste si o masca cu argila fie combinata cu apa, fie cu suc proaspat de castravete.Anticonceptionale te vor ajuta numai daca problema ta e generata doar se acel chist(daca e hormonala sau inflamatorie iti va reaparea acneea). Foloseste dimineata si seara si un antibacterian insa asta numai daca acneea nu trece de la anticonceptionale.Ca antibacterian poti folosi fie Skinoren gel 15%acid azelaic fie Brevoxyl 5% peroxid benzoil.

| Lavinici0 explică:

Scuze pentru greselile de mai sus happy