| AnonimaAnonim008 a întrebat:

Stiti niste site-uri ft bune de unde pot cumpara produse anti-acneice? Gen sa nu fie site fantoma.

5 răspunsuri:
| cevdet a răspuns:

Cu produsele anti-acneice indepartezi temporar efectul. Cauza este interna. Ori alimentatia, ori hormonii. Mergi la medic pentru a stabili cauza si un tratament sau dieta.

| Alle23 a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la dermato... E mult mai ok decat sa iti iei de pe net

| Luizaaa a răspuns:

Bună! Și eu mă confruntan cu acneea, dar eu am mai scăpat de ea în mod natural. Uite pașii pe care trebuie să-i urmezi:
1. Folosește un săpun sau cleanser pentru ten.
2. Exfolierea tenului o data pe săptămână, nu mai mult pentru că poate irita pielea. Exfoliantul are rol de a îndepărta celulele moarte aflate la suprafață. Eu folosesc unul făcut de mine din cafea, miere și puțin lapte sa se facă o pasta nici prea grasa, dar nici subțire. Sau poți folosi mălai, este foarte bun pentru ten. Dacă vrei, poți pune putin bicarbonat in palma și puțin săpun apoi freci ușor tenul cu mișcări circulare. Poți folosi aceasta metoda mai des, dar nu mereu.
3. Aplicarea unei măști. Poți să ți-o prepari tu singură. Eu folosesc următoarele:
- miere și scorțișoară și aplici pe coșuri
- iaurt,miere și zeama de lămâie, o poti aplica pe toată fața
- o masca bazata pe fructe cum ar fi căpșunile cu puțin iaurt și miere
- una dintre cele mai bune: pune doua migdale in puțin lapte dulce, cat sa le acopere și lasa-le toată noaptea. A doua zi pisează mărunt migdalele. Pune puțin iaurt peste ele sau laptele in care le-ai înmuiat și puțină miere. Sau, tot cu migdale: ia o migdală, și o pensetă și tine-o deasupra flăcări până arde, apoi piseaz-o. Pe urmă pune puțin iaurt. Măștile cu migdale sunt foarte eficiente, ți le recomand! Dacă vrei uitate pe internet de alte măști.
4. După poți aplica un toner. Daca ai tenul gras poți face unul din un sfert de ceasca de zeama de lămâie și trei sferturi de apă. Pune-l într-un recipient și îl aplici pe ten. Îl lași 20 de minute apoi te speli. Nu îl aplica înainte să ieși afară, aplica-l seara! Sau unul pe baza de zeama de castravete, pune cantități egale de apă și zeamă de castravete. Sau pur și simplu apa de trandafiri, are o multime de beneficii. O poti prepara acasă foarte ușor. Asta poți să o lasi peste zi fara sa clătești. Etc.
5. Dacă vrei poți aplica o crema hidratanta. Eu nu mă dau, mi se pare prea devreme.
Eu aveam fata plina de coșuri, dar acum fata mea e mult mai curată. Îmi apar decât în acea perioadă a lunii, atât. Dacă urmezi sfaturile mele, te asigur că o sa obții o piele fină și luminoasă. A, și tine cont de tipul de ten! Sper că te-am ajutat!

| 123anonimul123 a răspuns:

Site nu stiu dar te pot ajuta cu un sfat
incearca sa te speli in fiecare dimineata cu bicarbonat pe fata (fai cu apa pe fata pui bicarbonat pe mana si freci toata fata)
la mine a mers se va vedea o schimbare relativ mare
si incearca si mastile cu argila le gasesti la farmacii