| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Ce parere aveti de balsamul de la Elseve repaire extreme? Este bun?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Elseve este asa si asa, dar nu repara, doar temporar ajuta sa-l mai inmoaie pe par, sa nu fie f aspru.

Ti-as recomanda samponul si balsamul pentru paruld e cal.
NU, nu glumesc, chiar face minuni.
Citeste aici:
http://www.doctorulzilei.ro/......-folosesc/

Si mult mai multe articole gasesti pe google.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o mizerie ca majoritatea balsamurilor de par. :)) Am avut o perioada in care foloseam balsamul cu sfintenie ( chiar varianta asta de la Elseve, ma spalam zilnic si prin urmare foloseam si balsamul zilnic ) - ce s-a intamplat in scurt timp? Parul a inceput sa se degradeze extrem de repede, sa se incurce si sa se usuce. Produsul asta nu merita folosit nici daca-l primesti moca. Eu am renuntat complet la balsam si parul nu se mai degradeaza la fel de usor.

Contine doua tipuri de alcool ( Benzyl Alcohol si Isopropyl Alcohol ) si tot felul de ingrediente care dauneaza sanatatii parului precum : Limonene, Linalool, Benzyl Salicylate, Butylphenyl Methylpropional, Potassium Hydroxide, Hexyl Cinnamal, Parfum/Fragrance.

Lista completa de ingrediente : https://www.cora.ro/......-P-2431999

Mastile naturale, folosind uleiuri cosmetice ( nu esentiale! ) si ingrediente care nu ii fac rau parului precum galbenusul de ou sunt mult mai bune fata de porcariile astea care de fapt doar dau falsa impresie ca ai parul hidratat cu ajutorul emolientilor pe care ii contin dar produsul in sine de fapt iti distruge parul incet si sigur.

Poti sa folosesti uleiuri "uscate" ( ulei de : argan, jojoba, samburi de struguri ) sau uleiuri mai "grase" ( ulei de : migdale, avocado, masline ) - ori sa-ti faci un mixt din mai multe uleiuri.
Uleiul de avocado cica ar fi mult mai fain fata de cel de masline, citeste comentariile de aici :
https://www.elemental.eu/ro/250-ulei-de-avocado-bio-crud.html

Poti sa mai utilizezi si keratina vegetala in produsele gata preparate.
https://www.elemental.eu/ro/757-keratina-vegetala.html

Samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM - costa 10-11 lei ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin, Panthenol ( vitamina B5 ), Niacinamide ( vitamina B3 ), Tocopherol ( Vitamina E ) si Lecithin. Glicerina si Pantenol-ul sunt umectanti - mentin nivelul de hidratare.
https://www.dm.de/balea-shampoo-ultra-sensitive-p4010355795809.html

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa-mi dai te rog un copy paste cu raspunsul in mesageria TPU? Mi se pare super folositor ce ai zis si tin minte mai usor unde sa dau de el daca e acolo. laughing

| roxyroy a răspuns:

Este super bun eu numai balsamul acela il folosesc si samponul la pachet