| John2705 a întrebat:

Am 14 ani si ca orice adolescent am cosuri. Nu mai suport sa le am pe fata si vreau sa scap de ele. Am parul foarte lung si nu stiu daca asta afecteaza. Eu ma spăl odata la 2 zile dar as vrea sa stiu daca ma tund o sa-mi treacă acneea. Imi puteți da si niste sfaturi cum sa scap de ele?
Dau funda.
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| MagicOneT a răspuns:

Referitor strict la intrebare, am acnee, am avut parul relativ lung, dupa ce m-am tuns am inregistrat o ameliorare (nu se mai imflamau). Ai grija ca parul sa nu-ti atinga fata.

Acum, cel mai sigur mod, ar fi un consult la dermatolog si, implicit, un tratament.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate sa fie si parul o cauza dar nu principala. Du-te la un dermatolog bun.

| MRXSergiu a răspuns:

Exista tratamente, dar nu stiu cum si unde se fac. Dar oricum dupa pubertate o sa iti dispara. Un sfat pe care as putea sa ti-l dau este doar ca nu le storci ca iti raman semne.