| Jjj840 a întrebat:

Am 13 ani si am o problema foarte grava cu scalpul. Am scapul extrem de gras, e nevoie sa il spal de mai mult de 3 ori pe saptamana, dar incerc sa ma limitez la 3 ori. Folosesc sampon pentru par gras si balsam pentru par gras. Uneori imi fac masti pentru par. De la o vreme am matreata. La inceput, nu era atat de rau. Doar putina matreata la 2 zile dupa spalare. Dar de la un timp scalpul meu o ia razna! Am matreata incontinuu, mereu, chiar la o zi dupa ce ma spal. Ma ustura scalpul, am mancarimi si exces de sebum. Nu ma pot abtine si ma scarpin. Se face si mai multa matreata. Nu mai stiu ce sa fac! Imi puteti da niste sfaturi? Chiar nu pot sa ma spal pe cap in fiecare zi, cred ca asta ar inrautati situatia. A mai trecut cineva prin asta? Eu efectiv nu mai suport, imi vine sa ma tund la chelie. Maine ma programez la tuns, eu am parul lung si vreau sa il tund mediu. Inainte iubeam parul lung, aveam un par perfect, fara nicio problema. Cand am fost mai mica am mai avut probleme cu matreata, dar mi-a trecut. Acum iarasi am. Ce sa fac? Aveti idei de masti naturale facute acasa pentru problema asta? Sau remedii? Sau produse? Apropo, nu imi permit acum nici sa merg la dermatolog si nici sa dau bani pe produse scumpe, imi trebuie o solutie accesibila si rapida. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| bbnnmm a răspuns:

Am avut aceeași problemă: păr gras, mătreață, nu stătea curat decât O ZI după ce îl spălam, a doua zi arăta de parcă mi-am pus ulei pe păr. Am fost la dermatolog și am încercat zeci de șampoane, dar nu au avut niciun rezultat. După mi-am luat eu de la farmacie un șampon: Seboderm. Îți spun sincer, că după prima spălare, îmi simțeam scalpul și părul mai lejer ca niciodată, și puteam sta fără să mă spăl pe păr și 3-4 zile, ceea ce era record pentru părul meu. Pentru mine șamponul ăsta a funcționat, poți să îl încerci. Sau îți recomand șampoanele de la Ducray, citește aici despre ele: https://www.ducray.com/ro-ro aici sunt cele pentru păr gras: https://www.ducray.com/ro-ro/par-gras și cele pentru mătreață: https://www.ducray.com/ro-ro/produse/par/squanorm

| Jjj840 explică (pentru bbnnmm):

Multumesc mult pentru sfat. Cam cat costa acel sampon?

| bbnnmm a răspuns (pentru Jjj840):

Seboderm în jur de 20-25 de lei.

| Jjj840 explică (pentru bbnnmm):

E destul de ieftin. O sa il incerc! Multumesc mult.

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Te speli prea des pe păr și asta nu e bine.
Cere de la farmacie un șampon antimătreață și când poți du-te la dermatolog.

| Teo29 a răspuns:

Foloseste sapun moale de la Hofigal pentru par. Sa te speli de 3 ori pe sapt. la interval de 2 zile nu e o problema.

| Jjj840 explică (pentru Teo29):

Multumesc pentru sfat. Probabil daca nu merge nici samponul precizat mai sus, voi incerca si aceasta medota.

| Teo29 a răspuns (pentru Jjj840):

Cu placere. Este o metoda sigura, sapunul moale are rezultate grozave! Si e special pentru par, dar sa stii ca rezultatele se vor vedea in timp chiar daca folosesti samponul recomandat mai sus sau cel zis de mine.

Daca tot vor persista problemele, consulta un dermatolog competent