| David3234 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca barba mea sa creasca mai repede? Sa o tund sau sa o rad cu big ul? Stiti vreo solutie pentru cresterea barbii? (gen uleiul de ricin).

Multumesc, astept raspuns!

16 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Frate, ai 19 ani ce vrei? Ai vazut 3 4 de varsta ta cu barba completa si vrei si tu nu? Sunt oamenii carora abia la 30 de ani si li ichide barba complet. Lasa prostiile cu barba ca o sa ajungi sa iti doresti sa nu iti fi crescut. O sa te saturi de ea.

| RAY a răspuns:

Stiintific vorbind uleiul de ricin nu ajuta nici daca te barberesti des
eu recomand vitamina D si Zinc si culturism, ajuta la cresterea hormonului masculin care are legatura cu barba, e demonstrat stiintific asta, dieta bogata in grasimi bune gen avocado

| David3234 explică (pentru RAY):

Ok, maine ma duc la farmacie si cumpar! laughing

| RAY a răspuns (pentru David3234):

Bonus =asta duce si la un sistem imunitar mai puternic

| David3234 explică (pentru RAY):

Eu iau omega 3, stiu ca si asta are destul de multe beneficii...dar nu pentru barba! ( ca tot a venit vorba de sistemul imunitar laughing )

| SkyPilot a răspuns:

O barbieresti zilnic, cu o lama de buna calitate, cat mai aproape de piele. Nimic altceva nu functioneaza.

| raMLesS a răspuns (pentru SkyPilot):

Barbieritul nu face barba sa creasca, exista o solutie pentru asta si se numeste minoxidil, dar totul tine de genetica mai mult.

| David3234 explică (pentru raMLesS):

Da, am auzit de minoxidilul asta, dar nu e asa pe cum pare...trebuie sa te dai minim un an-doi ca sa tina parul... daca nu te mai dai cu aceasta solutie pe barba, parul o sa cada usor, usor

| SkyPilot a răspuns (pentru raMLesS):

Acum ceva ani chestia asta era promovata pentru reducerea cheliei. Mai era pe atunci si un produs hormonal numit Propecia. Vad in continuare o gramada de cheliosi si nu mi se pare ca promotorii s-au imbogatit. Acum o promovam si pentru barba, ne creste un pic piata, nu? Mi se pare foarte dubios ca majoritatea celor pe care ii vad impartasindu-si experienta ofera produsul spre vanzare.
In ce ma priveste, pot sa iti spun ca barbieritul mi-a facut barba sa creasca. Pe la 13 ani aveam cateva fire ca de capra, tare urate. M-am barbierit si dintr-o data au crescut mult mai multe si mult mai repede. La 15 ani trebuia sa ma barbieresc zilnic si puteam deja sa imi las barba daca as fi dorit. Si nu vand lame de barbierit!

| raMLesS a răspuns (pentru SkyPilot):

Mie mi-a dat mustata pe la 12 ani, doar fire mici si putin blonde... la 13 ani a inceput deja sa se inegreasca si am inceput sa o tai.
La 14 ani a inceput sa-mi creasca fire de par putin mai jos de buza, la 15 deja imi crestea par pe barbie.
La cioc n-am dat nici macar o data cu lama sau mai stiu eu ce, totul tine de genetica.
Firul de par nu e ca iarba, daca il uzi, smulgi sau il tai nu cresc 10 fire in loc.
Aveam prieteni care isi dadeau zilnic cu lama si cand nu s-au mai barberit erau la fel de spani.
Tie ti-a crescut parul facial mai mare deoarece ai crescut si tu, odata cu varsta se vede diferenta.

| raMLesS a răspuns:

Cati ani ai?

| David3234 explică (pentru raMLesS):

19! Nu imi spune si tu ca o sa ma satur de barba...laughing

| raMLesS a răspuns (pentru David3234):

Pai nu iti spun, pentru mine e o placere sa-mi aranjez barba.
Ca*ca-m-as pe aia fara barba laughing laughing

| David3234 explică (pentru raMLesS):

Tocmai asta vreau sa fac si eu, sa o tund, sa o aranjez...dar din pacate, nu prea am ce laughing

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Salut! Daca o tunzi, nu o sa-ti creasca mai repede, ba chiar incetineste crestera. Ai nevoie de odihna, o dai cu ulei de ricin si nu te stresezi, ai nevoie de rabdare, succes!