| Biancaaaaaaaa a întrebat:

De ce apar cosurile pe spate si cu ce pot sa le tratez?

Răspuns Câştigător
| noname2021 a răspuns:

Afectiunea este determinata de modificari ce apar la nivelul foliculilor glandelor sebacee. Cosurile apar mai frecvent in adolescenta si la persoane tinere.
Cum poti scapa:1)Cosurile de pe spate, tratate cu bicarbonat de sodiu Amesteca una-doua lingurite de bicarbonat de sodiu cu apa, pana cand rezulta o pasta. Aplica aceasta pasta pe cosurile de pe spate si asteapta cateva minute, pana cand se usuca complet. Apoi, fa un dus cu apa calduta. Pentru efecte optime, repeta operatiunea aproximativ o saptamana, o data pe zi. Rezultatul va fi o piele curata, fina si fara urme de cosuri.
2)Cosurile de pe spate dispar sub actiunea uleiului esential Anumite uleiuri esentiale contin compusi activi foarte eficienti impotriva cosurilor. Dintre acestea amintim: uleiul de migdale, de lamaie, de lemn-dulce, de lavanda si cel din arbore de ceai, toate acestea avand proprietati antiseptice, antibacteriene si antiinflamatorii. Tamponeaza-ti cosurile de pe spate in fiecare dimineata, timp de cel putin o saptamana, cu unul dintre aceste uleiuri esentiale, asteapta putin sa se usuce si lasa-l sa actioneze pana seara.

1 răspuns: