| anonim_4396 a întrebat:

Acnee= cosurile care apar la pubertate? cum tratez?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Asta e o problema delicata, daca ai foarte multe atunci e o problema si trebuie sa te duci la dermatolog sa iti dea ceva POTRIVIT PENTRU TINE.Nu mai cauta retete pe net ca iti pierzi timpul, majoritatea nu o sa-ti foloseasca la nimic sau o sa-ti faca si mai rau.Tot ce trebuie sa faci e sa-ti ingrijesti tenul cu atentie si niciodata,dar niciodata sa umblii la ele,sa le spargi sau mai stiu eu ce pentru ca o sa-ti apara si mai multe si o sa ramai cu semne urate. Daca nu este o problema grava, adica nu ai multe, lasa-le asa ca toti adolescentii se confrunta cu problema asta, o sa treaca de la sine.Dar daca e o acnee severa du-te la un dermatolog pentru ca e mai usor sa scapi acum de ele decat sa te chinui apoi sa scapi de semnele urate de pe fata.
Ti-o spun din proprie experienta.
Eu am scapat de ele cu Zineryt, dar nu stiu daca functioneaza si in cazul tau.Bafta.pup

| Andrei233 a răspuns:

Cel mai bine e sa le lasi sa-ti dispara singure.

| RubyDonnahue a răspuns:

Un remediu natural si foarte bun (testat de colege de ale mele si de membri ai familiei mele) ar fi sapunul cu sulf (de la farmacie 7-10 ron). Te spel si dimineata si seara si daca ai timp de mai multe ori. Si in timpul zilei aplica comprese calde pe zonele cu probleme. (de mai multe ori) SI pentru o vindecare mai rapida pregateste un ceai de musetel (nu PLICULETE ci PLANTA) si o sa ai nevoie de un prosop. Poate ai auzit e aceasta metoda, iti pui fata si acoperi totul ca sa nu iasa aburii. Schimba-ti fata de perna mai des, nu folosi CREME decat cele speciale. Sper ca te-am ajutat!