| kiddo a întrebat:

Familia mea are o problema care se mostenestedin generatie in generatie! Ne roadem unghiile. toti! Tot clanul! verisori, verisoare, unchi, matusi, bunici, toti! As vrea sa aflu niste metode prin care sa nu-ti mai rozi unghiile, pentru ca sunt foarte dependenta! Si daca mai poatye sa-mi zica cineva ce sa fac cu cuticulele? Unii imi spun sa le tai, altii ca nu e bine sa le tai, altii zic sa le imping, da nu am inteles cum vine aia... Exista pe youtube vreun filmulet care sa explice chestia asta? Thanks!

9 răspunsuri:
| MissD a răspuns:

In primul rand, este un lac de unghii amar, foooarte amar, cu care iti dai unghiile si crede'ma da rezultate. Ar mai fi varianta sa ti le faci la manichiura odata fooooarte frumos de'ti va fi mila sa le mai rozi. Cuticulele e bine sa le impingi. Le dai cu un ulei de cuticule care le inmoaie si apoi cu un betisor de lemn le impingi spre exterior. Sper sa te fi ajutat!

| EUSIATIT a răspuns:

Date cu ardei iute si daca incerci o data a 2 a oara nu ti mai vine sa bagi degetul in gura

| caramelitamia a răspuns:

Salut! exista un lac de ungii cu gust amar, pur si simplu te ingrozesti punand limba pe unghii se numeste''Classics -antibite clear '' -4 lei, te dai o data la trei zile, si in plus dau un luciu unghillor. cuticulele sa nu ti le tai, sunt o bariera anti bacterii. nu e neaparat sa ai un ulei pentru cuticule, ajunge sa le inmoi in apa calduta cu suc de lamaie (iti albeste unghiile si le face mai puternice ), apoi cu un betzisor de lemn ti le impingi (cum spunea MissD )

| i.love.me a răspuns:

Da si dupa dai q mana la ochi si mori... pai am citit de acest lac de unghii este foarte bun iti garantez a folosit si o prietena de-a mea...bafta!

| dynasmile21 a răspuns:

Nu este o boala genetica(este un tic nervos) din faptul ca de mic copil, presepun, ai observat acest lucru in familia ta l-ai adoptat fara sa sesizesi. in termeni medicali se numeste onicofagie si este asociat cu stresul si stresul cronic. acest obicei foarte prost ( pe care si eu i-l am de cand ma stiu, dar ma tratez big grin) se manifesta in momente de entuziasm, frustrare sau plictiseala, dar se poate rezolva destul de usor. ai incercat sa-ti pui unghii false? sau in loc sa-ti rozi unghiile cumpara o mingiuta antistres sau una micuta moale care sa-ti incapa in palma si strange-o in mod repetat pana ce simti ca te-ai linistit. de exemplu eu mi-am dat jos si unghiile false cu dintii fara sa observ dar acum nu le mai rod asa tare. am reusit cu greu dar am reusit sa nu le mai rod asa de exagerat caci este ca sunt foarte nervoasa si nu ma pot abtine.sad ar merita sa incerci sa-ti pastrezi calmul sa nu ajungi sa-ti rozi unghiile pana la carne, ca am vazut si din astea, este pacat de ele happy take care big grin

| den a răspuns:

Eu zic sa nu-ti tai cuticulele mai ales daca nu sunt foarte evidente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut... vreau sa-ti spun ca am si eu aceeasi problema ca si ata, sunt la farmacie diferite chestii de care te folosesti si crede ca ajuta!

| b3bita a răspuns:

Vaii... si eu am avut problema asta... spun "am avut" deoarece printr-o minune cereasca laughing am scapat vara aceasta, cel putin pe moment. Am fost in vizita la niste neamuri pe care nu le-am vazut in viata mea. Ei au observat dupa un timp unghiile mele jerpelite si m-au facut sa le promit ca nu le mai rod. Am promis, iar faptul ca a trebuit sa ma intorc acasa m-a facut sa imi pun in cap, autostimulare, sa nu mai mi le rod ...cand imi dadeam seama le scoteam din gura laughing... era o lupta intre mine cu mine laughing... inainte toti au incercat sa faca cumva sa nu mi le rod dar in zadar... cred ca cea mai buna solutie este autoeducatia... de 3 luni am reusit sa nu mi le mai rod si deja au primit si o forma destul de frumoasa ...succes :*

| kiddo explică:

Ce inseamna "spre exterior"? spre deget sau spre unghie? ca unii zic sa le imping sub piele, adica spre deget si unii zic sa le imping spre capatul unghiei, deci se inmoaie si se rup. care e diferenta dintre taiat si rupt cuticulele? Si am vazut la multe fete din cand in cand dunga aia roz la unghii unde sunt cuticulele. ala e uleiul de cuticule? e roz?