| ALM2000RO a întrebat:

Incestul este strict actual sexual între frați și surori sau între copii și părinți?
Sau are un înțeles mai larg?
Aș fi tare curios:
- Oare cum se numește actul sexual între un fiu cu mama sa vitregă sau între o fiică și tatăl ei vitreg sau chiar între un frate cu sora lui vitregă? Se poate numi tot incest?
- Dar actual sexual între bunici și nepoți, între verișori și verișoare (indiferent de grad) sau între unchi/mătuși și nepoți poate fi considerat tot incest? Există răspundere legală (penală) pentru astfel de situații?
- Personal cunoașteți vreun caz de incest (măcar din auzite)?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Toate se numesc sex laughing De ce nu-i recomandat sa faci sex, cu rude? De fapt nu-i recomandat sa faci copii cu rude apropiate, sex poti sa faci cit vrei laughing
Daca se practica sexul in familie, urmat de mostenitori, pe un timp mai lung, apar grave probleme, deci incrucisarile intre indivizi din aceaisi familie sau sange apropiat, duce la aparitia de defecte si malformatii grave, urmasii vor fi niste handicapti atit fizic cit si psihic.
Continuarea unor astfel de incrucisari, duce in final la disparitia lor, a speciei respective.

De aia in Biblie in NT sa venit cu o alta conceptie, cu o noua lege, se observase ca chestiile astea practicate de oameni in timp, nu erau deloc bune.

Inainte daca citesti si in biblie, faceau aia sex care cum apucau, mama cu fiu, tata cu fica etc.
Daca mai fac aia si copii, asa usor in timp, se duce sandramaua de ripa.
Este nevoie de diversificare, ca un organism sa devina mai viabil, mai rezistent, mai aratos din toate pctele de vedere.

Astfel de practici au fost facute si in Feudalism, de aia multe familii aveau oameni ce aratu a neoameni, a altceva, uneori familia respectiva se stingea de tot, disparea.
Faceau astaa pentru asi pastra bani, averea in familie.Toaate familiile ce au condus Europa si lumea in general daca leai vedea poze reale, sau cum aratau ei in realitate, ai fugi mincind pamintu, asa de naspa aratau.
Ce vedem noi ceva picturi, sau sclupturi ale unora, alea is facute sa arate asa, nu aratau aia real asa laughing desi noua si asa ni se par uriti.

Legat de legalitatea, nu exista lege sa te opreasca sa faci sex cu o ruda, nici chiar copii.
Exista doar sfaturi, cand mergi sa faci analize, asta in RO, sincer nu stiu de ce se mai faceau analize cand te casatoreai, sau se mai fac, odata ce ei nu pot impiedica acei oameni sa faca copii.

Cind te casatoreste, daca ajungi sa te casatoresti cu o ruda, iti spune, nu faceti copii ca or sa iasa legume, sau cu defecte grave.

Ori faci analize cand te casatoresti cu cineva strain de tine, de ce faci acele analize? Ei spun sa vada daca ai ceva boli genetice. Asa si daca ai ce? Oricum ei nu te pot obliga sa nu faci copii, doar iti zic, vezi ca de faci copil, poate sa iasa leguma, sau defect, bla bla.

Dar de ce nu ii sterilizeaza pe acesti oameni? Sa bage lege, ai boala genetica grava, sterilizat obligatoriul din momentu aflari. Daca te casatoresti cu o ruda, la fel sterilizati laughing obligat

In felul asta facem noi o selectie ce natura nu o mai poate face in cazul speciei umane.Asa am fi fost acum mai aratosi, mai sanatosi, mai altfel.

Nici acum nu-i tirziu pentru asa ceva.Cind ma gindesc ca se luau de nazisti ca voiau sa faca nu stiu ce natie superioara laughing asta ma face sa cred ca de fapt aia aia urmareau, sa faca un fel de selectie, sa mai eliminam din boli, sa aram si noi mai a oameni nu altceva.

Deci iau arata pe aia cu degetu, ii condamna, dar pe ei, astia ce conduc astazi nu se vad, nu-i condamna nimeni, decat eu laughing eu si cu mine sintem singurii care comndamna toate guvernele din lume, pentru ca nu iau masuri in sensul asta.

Nus pentru a elimina omu, daca are o boala, asa cum se intampla natural, acolo in salbaticie animalele nu se ajuta, ala ramane in urma este papat de lup, eliminat. Noi il lasam sa traiasca, dar il sterilizam frumos, sa nu duca mai departe defectele lui.

In felul asta in cateva generatii curatam specia de multe boli grave. Apoi continuam cu monitorizarea, fiecare sa aiba un istroic, sa se stie ce boli are, obligat controale medicale, asa cum fac oamenii de buna voie in America, astia merg regulat la tot felul de cotroale si de is sanatosi, unde pui ca si platesc laughing

Dar cine sa faca, cine sa propuna asa ceva? O sa ajungem si mai rau decat sintem astazi, si sintem specia cea mai bolnava de pe planeta asta, desi o conducem, sintem sefii acestei planete.

Bagam miliarde sa reparam ce nu se poate repara nici de acu in 2 mii de ani.Nu zic sa nu bagi bani in ceva cercetari, dar mai usor si sigur, este sa faci o selectie, asa elimini bolile alea sigur.

Ei ce spui, ai priceput ceva din ce am scris romane pe aici, sau deja te pierdui pe drum laughing

| ALM2000RO explică (pentru relian):

Am citit tot cu mare atenție și am și priceput totul, pot spune și eu că sunt de acord cu tine, cu tot ceea ce ai zis happy
A fost cel mai complex, serios și documentat răspuns la întrebare, de aceea ți-am și dat fundă happy

| relian a răspuns (pentru ALM2000RO):

Ok am uitat sa spun ca copii rezultati doar dintr-o inc rucisare, pot sa fie, sau de regula sunt in regula. Daca se practica asta pe termen lung, generatii, atunci apar ce am spus.
Asta cunosc verisori care s-au casatorit, veri buni, au copii si is perfect sanatosi.
Dar in continuare daca aia sar incrucisa intre ei, atunci pot apare probleme.
Depinde si ce ruda este, cu cit e mai aproape cu atit riscurile is mai mari.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Rude în linie directă desemnează străbunici, bunici, părinți, copii, nepoți, strănepoți, etc. Infracțiunea se realizează, sub aspectul elementului material, printr-un raport sexual, adică un act sexual între două persoane. Infracțiunea se săvârșește cu intenție directă, se consumă în momentul realizării raportului sexual, putând îmbrăca și forma unei infracțiuni săvârșită în forma continuată, când actul sexual se referă la anumite intervale de timp. Tentativa este pedepsită de lege.[2]

| Holiday a răspuns:

"Oare cum se numește actul sexual între un fiu cu mama sa vitregă sau între o fiică și tatăl ei vitreg sau chiar între un frate cu sora lui vitregă? Se poate numi tot incest?"

Incestul se refera strict la sexul intre rude primare.

"... între verișori și verișoare (indiferent de grad)"

Verisorii de gradul doi sunt rude de gradul VI, deci pot face ce vor, inclusiv sa se casatoreasca. Ba chiar ti-o poti trage si cu mama verisorului tau de gradul doi (e ruda de gradul cinci cu tine), chiar daca e pe linia de sange a strabunicului tau. Cu dispensa, in Romania, se pot casatori si veri de gradul intai.

| wildthing a răspuns:

Este actul sexual intre rude de sange prea apropiate. Cat de apropiate? Depinde de la tara la tara, dar in general, pana la veri primari, sunt considerate rude prea apropiate.
Nu stiu care e legislatia in ceea ce priveste actul sexual intre rude prin alianta, dar mie mi se pare o zona "gri". De exemplu, daca tu esti major, iar tatal tau se insoara cu alta femeie decat mama ta naturala, noua sotie devine mamica ta vitrega. Ei bine, ar fi ridicol sa fie caz penal, daca i-o introduci la crapatura mamicii tale vitrege, intr-un act sexual consimtit de ambele parti...si se pot lua n exemple asemanatoare.
Nu cunosc personal cazuri de incest, dar au tot fost prin presa. De exemplu, prin SUA, o femeie s-a maritat cu fiica-sa, iar un tip a fost surprins de nevasta in timp ce facea sex cu ma-sa (a lui, nu a ei). De asemenea, sa nu uitam de celebrul incest faraonic.winking

| ALM2000RO explică (pentru wildthing):

Ce este incestul faraonic?

| wildthing a răspuns (pentru ALM2000RO):

In Egiptul Antic, pentru ca urmasii lor/la tron sa aiba sange "pur", adesea faraonii se casatoreau de exemplu, cu surorile lor.

| 4evergentleman a răspuns:

Între neamuri.

| 4evergentleman a răspuns (pentru 4evergentleman):

Noi ne-am propagat ca specie prin prisma incestului

| Holiday a răspuns (pentru 4evergentleman):

De fapt nu are nicio legatura cu neamul. Cu atat mai mult cu cat in "neam" intra si rudele prin alianta.

| 4evergentleman a răspuns (pentru Holiday):

Neam mă refer nepot cu mătușa, frate cu sora, mama cu fiu fica cu tata etc!

| Holiday a răspuns (pentru 4evergentleman):

"Neam" are sens mult mai larg. De exemplu, neam esti si cu soacra-ta. Doar ca nu esti ruda "de sange", deci ti-o poti trage cu ea fara consecinte legale.

| 4evergentleman a răspuns (pentru Holiday):

Mă rog, la cei care i-am menționat mă refeream, la rudele de sânge

| Holiday a răspuns (pentru 4evergentleman):

"Neam mă refer nepot cu mătușa"

Aici depinde, daca matusa e sora mamei/tatalui tau, nu ti-o poti trage, daca e sotul/sotia surorii/fratelui unuia dintre parintii tai, ti-o poti trage fara probleme.