Întrebare recomandată | xV3N0Mx a întrebat:

Imi poate spune cineva daca se poate sa suflu o bratara cu argint? Adica eu am o bratara din metal si as vrea sa stiu daca este prin Timisoara vreun magazin care sufla bijuterii (eu aduc cu bratara si ei o sufla cu argint). Este posibil asa ceva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| xRaFFa a răspuns:

Nu se poate sufla o bratara cu argint, ci vin doar gata suflate. Nu exista cel putin in Timisoara astfel de 'magazin' care sa poata faca astfel de lucrare.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Iei o bucata de argint (dacă e viu cu atât mai bine), iei brățară în mana și sufli peste ea. rolling on the floor

'Suflat' e doar o vorba, ca tehnic vorbind se numește placaj. Poate ai noroc și găsești o bijuterie care și repara bijuterii și te poate ajuta.

Bula
| Bula a răspuns:

Acoperire cu argint se poate face si acasa, prin electroliza.
Singura problema este ca, argintul se oxideaza repede, iar stratul depus se va uza repede de pe suprafata metalului de baza.

| LapteMiere a răspuns (pentru xRaFFa):

Ai cautat?