| eusebiu27 a întrebat:

Salut, imi puteti spune si mie cum sa scap de matreata?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aveam probleme cu matreata si am scapat cu Selsun Blue pentru matreata/par normal ( cel albastru, exista o varianta si pe verde pe care nu am incercat-o ) sau cu Nizoral.
Experienta cu Nizoral nu o mai stiu, imi amintesc ca a avut efect dar la vreo 4 ani aparuse iar matreata si mi-am luat Selsun Blue.De la prima aplicare nu mai aveam prurit/mancarimi, iar matreata a disparut dupa vreo 5-7 aplicari. Selsun Blue il gasesti in farmaciile Help Net dar poti sa-l cauti pe net, eu am dat 60 de lei pe el.
Poti sa-l comanzi de la farmacia tei ( e mult mai ieftin - 27 lei ) sau sa cauti tu alte site-uri :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017303

Exista multe ingrediente care trateaza matreata si trebuie doar sa cauti sampoane care sa le contina :

Ps: concentratiile sunt diverse iar ingredientele sunt listate in ordine descrescatoare

1. ZINC PYRITHIONE
-> Dandrex
-> Head & Shoulders ( pentru mine nu a avut efect )
-> Denorex
-> Blue Cap

2. KETACONAZOLE
-> Nizoral
-> Nizan

3. SELENIUM SULFIDE
-> 1% Selsun Blue
-> 2, 5% Selsun

4. COAL-TAR
-> DHS
-> Neutrogena T-Gel
-> Ionil T
-> Tegrin
-> Esorex

Daca vrei sa incerci tratamente naturale poti sa incerci uleiul de cocos, migdale, jojoba etc. E posibil sa te ajute cu descuamarea scalpului dar sunt sanse sa reapara matreata.

Matreata are mai multe cauze, ea poate sa fie cauzata de :
- o ciuperca din specia malassezia
- deficitul de bacteriilor bune din organism care sa lupte cu infectiile si in cazul asta se pot lua simbiotice ( probiotice + prebiotice cu o cantitate cat mai mare de bacterii vii )
- aer uscat / utilizarea föhn-ului
- o cantitate mare de sebum
- produse de styling, sampon uscat, sampoane mult prea dure sau care contin multi iritanti ce produc uscarea scalpului si de aici se ajunge la descumarea lui/cojite, tratamente cu ingrediente iritante ( alcool-ul denaturat e destul de prezent in tratamentele pentru scalp si duce la uscarea acestuia )
- apa fierbinte
- stres si oboseala
- frecarea scalpului cu unghiile sau cu prosopul, spalarea parului insistand cu unghiile ( parul se spala cu miscari usoare de masaj folosind buricele degetelor )

4 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Problema tine de dermatolog. Tratament.

Răspuns utilizator avertizat
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sampon Head&Shoulders anti matreata folosit regulat. Daca nu functioneaza exista sampoane medicinale mai puternice pe la farmacie. Eu cu Head& Shoulders am scapat de problema dar asta era acum 24 de ani cand a aparut pe piata. Oricum pe langa porcariile romanesti botezate sampon anti matreata care se gaseau inainte era excelent.

| Adry05 a răspuns:

Incearca ulei de cocos. ITi masezi scalpul bine-bine cu ulei, il lasi sa actioneze aproximativ o ora iar apoi te speli normal cu sampon. Incearca si mai multe tipuri de sampoane anti matreata pana il gasesti pe cel potrivit tie. Mie de exemplu cel mai bine imi face head&shoulders dar stiu si destule persoane care zic ca mai rau le apare matreata de la el. De aia zic, incearca mai multe pana-l gasesti pe cel potrivit.