| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Mi-am cumparat o placa de par pentru indreptarea parului.Are reglaj de temperatura, intre 130°C si 230°C grade celsius.Ce temperatura imi recomandati, sa nu-mi ard parul dar sa se indrepte si bine?

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

160 dacă e drept și cu fir subțire, 180 dacă părul e ondulat și 200 sau mai mult dacă e creț și "neascultător".
Ai grijă când îl îndrepți să fie 100% uscat. Mai bine te speli de seara și îl îndrepți dimineața ca să fii sigur/ă? că e complet uscat. Dacă e chiar și puțin jilav îl deteriorezi foarte tare.
Apoi, nu plimba placa de mai multe ori pe aceeași șuviță de păr. Împarte părul în șuvițe destul de subțiri și plimbă o singură dată placa pe fiecare, maxim de 2 ori la cele care nu se îndreaptă din prima. Mișcarea asta de plimbare a plăcii pe șuvița de păr ia cam 7-8 secunde pe fiecare șuviță în cazul părului până la mijlocul spatelui.
Folosește placa de îndreptat cât mai rar, iar măcar o dată la 1-2 săptămâni fă-ți câte o mască de păr din uleiuri și ingrediente naturale care să hrănească părul și să prevină deteriorarea excesivă.
Numai bine!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MovileanuMariaLaura a răspuns:

200.daca chiar nu vrei sa ti-l arzi foarte tare poti folosi si 130. Eu folosesc 200