| Antonia154 a întrebat:

Salut prieteni, ce pot sa fac ca sa imi creasca parul mai repede...imi pierd rabdarea...

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai sta stresată.O mască pe bază de ulei de ricin/măsline, gălbenuș de ou și vitamina A (fiolă).
O aplici cu 2 ore înainte de a te spăla, pe păr pe pielea capului și te speli în mod obișnuit cu un șampon vitaminizant și balsam pe bază de grâu.
Pa, pa.

| hummer24 a răspuns:

Bonita nu stiu ce sa zic da mai bine astepti decat sa te dai cu ulei de ricin pentru ca e cleios si urat mirositor si se ia si greu de pe par, mai bine iei calciu ca de la el chiar o sa-ti cresca mai repedewinking da nu te da cu ulei de ricin

| LexieG a răspuns:

Cumpara de la farmacie ULEI DE RICIN. Este foarte bun.Eu il folosesc de aproape o saptamana si deja se avd rezultatele.Cauta samponuri care contin ULEI DE RICIN. fundita PLZ :d

| basexcu a răspuns:

Parul nu creste mai repede pentru ca tu nu ai suficienta rabdare.Parul creste in ritmul lui natural si nu-l poti forta sa cresca.Deci ce-ti ramane de facut? Exact ceea ce tu urasti : sa astepti big grin Succes!

| FRE3wILL a răspuns:

Stii,daca erai baiat,iti ziceam sa te dai cu geltongue,dar asa e greu sa accelerezi ritmul lui,dar ca fapt divers,parul si unghiile sunt stimulate de aportul de Mg si Zn, in special de Zinc, si de soare pentru eliberarea de...dar statul in soare nu.la ore periculoase, pentru ca banuiesc ca pastilute pe baza de hormoni sigur nu vrei, findca asa ti-ar creste parul si in zone.in care sigur nu dorestitongue Sunt unele produse pentru par ce fortifica si accelereaza cresterea parului, dar nu ti le-as recomanda, mai degraba incet dar sigurhappy

| Yukiee a răspuns:

Cu ulei de ricin functioneaza se spune (valabil si pentru gene). Doar ca e nevoie de rabdare.

| omuleatza a răspuns:

Nu te gandi tot timpul la asta ca nu rezolvi nimic, unele nu sunt facute sa aiba par lung laughing traieste cu astawinking

| Izza_4461 a răspuns:

Foloseste ulei de ricinwinking Il poti cumpara de la farmacie sau de la plafar. Costa in jur de 5lei 100ml la plafar si 4lei 30ml la farmacie. Eu il folosesc in combinatie cu miere si imi dau pe par cu vreo 1-2 ore inainte sa fac baie. Il poti folosi si doar pe el, fara miere. O sticluta de 100ml imi ajunge de 5 ori. Pentru rezultate bune foloseste-l de 2 ori pe saptamanabig grin Il folosesc de vreo 2 ani. Parul meu creste mult mai repede. In 6 luni imi creste 10-15 cmwinking

| vladviorel a răspuns:

Cumpara ulei de ricin, spala-te cu el si tine-l impletit

| AnaOneBeat a răspuns:

Poti sa iei zinc - sau un complex de zinc cu magneziu. Ajuta

| Alexalexandra a răspuns:

Foarte multe femei au parul scurt, insa si-l doresc lung, frumos, sanatos si bogat. Ei bine, din pacate nu exista o bagheta magica pentru a-l face sa creasca peste noapte, insa exista anumite lucruri care il pot stimula. Trebuie doar sa tii cont de cativa pasi simpli si vei vedea ca podoaba ta capilara se va lungi vizibil.

Un regim alimentar echilibrat si plin de vitamine

Vitaminele A (faina de grau, malai, ardei gras, ceapa verde, morcov, spanac, rosii, caise, prune uscate, galbenus de ou, ficat, lapte si produse lactate), vitamina B (drojdie de bere, carne, peste, oua, lapte, stridii, fasole uscata, portocale, germeni de grau, paine si cereale, unt de arahide) vitamina C (majoritatea legumelor si fructelor – lamai, portocale, kiwi etc) si vitamina E (uleiurile vegetale de floarea soarelui, porumb, soia si masline, nuci, seminte de floarea soarelui, germeni de grau, cereale integrale, carne de peste, ulei de arahide si legume frunzoase verzi) sunt esentiale in ceea ce priveste cresterea parului.

De asemenea, alimentele bogate in fier si zinc stimuleaza cresterea unor suvite frumoase si sanatoase. Proteinele au si ele un rol foarte important in acest sens, iar daca esti vegetariana, te poti orienta catre stafide, spanac, fasole, iaurt sau soia.

Poti lua si cateva suplimente alimentare, insa nu trebuie sa exagerezi.

Taie-i varfurile periodic

Scapa de varfurile despicate si inestetice – acest lucru va face parul sa creasca mai repede si mai frumos. Asadar, gaseste-ti un stilist de incredere care sa stie ce inseamna tunderea varfurilor (nu jumatate de par) si viziteaza-l macar o data la doua luni.

Stimuleaza scalpul

O circulatie a sangelui buna in zona capului, face parul sa creasca mai repede. Poti face acest lucru zilnic, masand pielea capului asa cum faci cu oricare parte a corpului. Daca nu ai timp sa faci acest lucru, incearca sa-l faci macar atunci cand samponezi parul.

Fa miscare

Stresul, nervii si supararile adunate zilnic incetinesc considerabil cresterea parului. Poti scapa de stres daca faci miscare. Daca nu ai chef sa iesi si sa dai o tura in jurul blocului sau sa te duci la sala de fitness, poti face cateva exervicii in casa (abdomene, genoflexiuni sau saritul coardei). Acest lucru nu iti va oferi doar un par mai lung, ci si o sanatate mai buna.

Trateaza parul cu grija

Spala-l periodic si aplica-i balsam dupa fiecare spalare (evita sa aplici balsam la radacini pentru ca se va ingrasa mai repede decat de obicei). In comert se gasesc acum tot felul de tratamente si uleiuri care iti pot stimula parul. Daca ai mai multa incredere in produsele naturale, iti poti face chiar acasa o masca pe baza de ulei de masline – amesteca 10 linguri de ulei de masline cu un galbenus de ou si o lingurita de ulei de ricin, amesteca si aplica pasta formata pe par. Dupa 30 de minute indeparteaza masca si spala bine parul (cel mai probabil va fi nevoie de doua samponari). Masca nu este indicata persoanelor cu parul care are tendinte de ingrasare.

| BunnyBoo4 a răspuns:

Incearca sa iti faci masti cu ulei de ricin thinking

| Lightrose_4674 a răspuns:

Foloseste sampon Revalid(e in jur de 30 RON),e foarte bun pentru par,in special pentru caderea parului.
Parul se hraneste cu proteine, calciu, etc Pentru a avea un par frumos trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa.