| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.De vreun an imi doresc sa imi las plete, dar din pacate incepe sa devina doar un vis.Pur si simplu ceva ma impiedica sa am plete.Il am foarte cret si degradat/deteriorat. Din cauza ca e tocit si ars, am inceput sa mai tai din el treptat (1 cm la 2 luni) si sa folosesc un sampon regenerant. Eu il am foarte gras si foarte multa matreata. Samponul regenerant e pentru "toate tipurile de par" si nu e anti-matreata. deci dupa ce ca din capul meu ninge mi se mai ingrasa si peste noapte. si peste toate astea, nici nu se aseaza cum vreau eu tot datorita samponului. Daca il pieptan mult sta prea umflat. si cand bate vantul zici ca m-a lovit fulgerul ( si va da-ti seama ca provoc rasete) Daca nu il pieptan, sau il pieptan doar un pic, e mai ok, problema e ca daca il pieptan doar un pic, peste 2-3 ore se face extrem de cret si zici ca am serpi in cap. Ce ii pot face sa stea cum vreau eu? Nici drept, nici cret cum il am eu, ceva gen ondulat si sa vina frumos in jos. nu sa stea in lateral asa valvoi. Exista o solutie si pentru matreata si pentru ce am spus mai sus? Sau sa am plete a fost doar un vis nereusit.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| user123654 a răspuns:

De ce să fie ars, că înțeleg că nu folosești placă?
Și tocmai asta voiam să-ți recomand... O placă de păr, pe care să o folosești până când mai crește părul și ajunge să-ți placă, măcar puțin, cum arată fără să îi faci nimic.
Nu mai folosi niciun alt produs de păr în afară de șampon. De asemenea, dacă tot îl tai, cum vrei tu să ai plete?
Pentru mătreață poți folosi oțet. După ce speli părul cu șampon, clătește-l, apoi „spală-l" și cu oțet. Ai grijă că oțetul va face părul să se îngrașe și mai repede, în cazul în care nu îl scoți bine din păr.
Încearcă să nu-l speli mai des de o dată la 2-3 zile. Bineînțeles, nu folosi nici șampon uscat, pentru că posibil să se degradeze mai tare.
Consider că merită încercat șamponul de la Farmec - ăla care hidratează. Cred că te ajută într-o anumită măsură (dacă nu îl găsești în magazine, îl găsești la ei pe site).
A spus cineva mai devreme că poate fi de la alimentație. Lucru adevărat. Asigură-te că ai o dietă echilibrată, mănâncă mai puține prostii și bea multă apă - minimum 2 litri pe zi.

| lexiploae a răspuns:

Hmmm. il poti lasa lung. parul deteriorat poate fi si de la alimentatie si lipsa unor vitamine, chestii din corp. am un prieten care a avut parul lung. mai jos de umeri si cret... daca vrei sa iti lasi parul lung tine cont de alimentatie, nu te spala prea des dar nici prea rar pe cap ( gen la 2, 3 zile ), foloseste produse pentru par de la farmacie, cand iti piepteni parul piaptana-l mai intai la varfuri ( asa eviti sa il rupi sau sa iti cada prea mult par). sper sa te ajute sfatul meu.