| smokeflame a întrebat:

Sunt baiat si am 20 de ani. Recent am observat ca am mici fire de par pe frunte, unele insesizabile, altele mai lungi si mai inchise la culoare. M-am gandit ca e din cauza ca uneori mai smulg cu penseta anumite fire atunci cand vreau sa elimin excesul de par din zona sprancenelor.

Cred ca este ceva ereditar, deoarece si mama mea are firisoare mici pe frunte, iar ea le epileaza cu benzi cu ceara. Problema este ca mi-e frica sa nu devina f lungi si negre astfel incat sa devina vizibile. Mama se epileaza de ceva timp cu benzile respective si nu se observa mai deloc micile fire de pe frunte, dar mi-e frica de faptul ca la mine ele vor deveni din ce in ce mai lungi si negre (precum mustata sau barba) pentru ca sunt baiat.

Exista vreo sansa sa se intample asta? Ar trebui sa nu mai smulg fire de par de pe frunte, chiar daca unele sunt destul de lungi?

Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Epilare cu electroliza te va scăpa definitiv de acele fire nedorite

| JulyDreams a răspuns:

Eu cred ca daca smulgi mereu un fir de par, ii cam distrugi radacina cu timpul si ajunge sa creasca mai greu... asta am observat la mine cel putin.

| Rihhana1 a răspuns:

Daca te incomodeaza le poti smulge, daca consideri ca sunt multe si se vad rau, do it.
Daca ai unul doua le poti lasa acolo ca nu le observa nimeni.
Pss eu una le-as smulge.

| Rihhana1 a răspuns:

Sau le poti decolora cu apa oxigenata si ceva pudra decolranta.