| Sandu3 a întrebat:

Salut tuturor.Momentan dupa ce ma spal pe cap in mod normal parul il usuc cu uscatorul de par.Dar ma gandeam ca atunci cand inca este umed sa folosesc SPUMA DE PAR si sa il usuc ulterior asa cum o faceam si pana acum.Are mai mult efect daca folosesc spuma de par in acest mod sau ea se foloseste doar pe parul uscat urmand ca mai apoi sa-i dam forma dorita? Si inca ceva...cam ce marci mi-ati recomanda(probabil ca fetele/femeile stiu cu siguranta mai multe)sa utilizez?

1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

Mai, Sandu, din cate eu stiu nu prea sunt spume de par pentru barbati ci doar geluri si ar fi indicat sa nu te bagi in categoria "Femei" fiindca iti strici podoaba capilara. Parul unei femei este altfel comparativ cu cel al barbatilor si de aceea avem si sampoane diferite de par. Parul este in stransa legatura cu partea hormonala si aici avem niste diferentieri semnificative. Eu zic sa-ti speli parul cu samponul adecvat tipului tau de par insa pentru barbati si sa folosesti pe parul umezit putin gel de par cu numarul adecvat felului in care vrei sa ai frizura, apoi usuci parul normal. Parul se va mai ingrasa dupa cateva zile insa nu il spala rapid ci asteapta macar 7 zile. In cartile de specialitate este scris ca ar trebui sa ne spalam o data la 10 zile, insa cine le respecta? A fost o perioada a vietii mele cand ma spalam la 3 - 4 zile pe cap si tare nasol imi statea parul. Acum ma spal la 7 - 8 zile si parul e mult mai OK fata de inainte. Folosesc un gel de par pe baza de plante si arata cool! Parerea mea este ca nu are rost sa punem atatea prostii pe par fiindca oricum, cu timpul, el se mai slabeste si mai cade, nu ramanem cu tot asa cum eram cand eram mici. Numai bine!