| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am si eu o mica dilema.

Bunica mea are niste dinti de aur de 24 de karate pe care i-a purtat in tinerete si vrea sa ii duc la o bijuterie sa-i transform in verighete de 14 karate.

Intrebarile mele sunt:
Aurul pe care il duci, il topeste de fata cu tine? Mi-e frica sa nu fiu tras in piept, sa ma trezesc cu pleu.
De unde sa stiu daca intr-adevar, aurul e de 24 de karate?
Daca am 10 grame de aur 24k, cate grame vor fi dupa ce este aliat sa fie de 14 karate?
Imi puteti recomanda niste bijutieri in cluj napoca?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| andrei_8327 a răspuns:

Nici eu nu stiu sa-ti zic ca sunt din bacau, dar scrie pe el ceva care incepe cu "I" (daca-i aur adevarat ) nu stiu daca sunt cele mai bune alea mari(sunt si foarte scumpe)! Eu spun sa-i duci un inel de 14 karate gen de asa, va fi cu siguranta fericita!

| ade1999 a răspuns:

Cele mai mari sunt aproape cele mai bune dar exact nu prea stiu sati zic ca sunt din caras severin