| Bulboacă10Teo a întrebat:

Pentru piele sensibila ce este mai recomandat bicul sau lama clasica? Am auzit o idee cum ca in acest ar fi mai recomandata lama deoarece lamele suplimentare ale bicului nu fac decat sa irite pielea. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| StilulMasculin a răspuns:

In primul rand vei avea nevoie de produsele potrivite atât inainte precum și după bărbierit. În al doilea rând contează și tehnica folosită.

Trebuie sa îți umezești pielea şi să întinzi spuma pe întreaga suprafaţă ce urmează a fi bărbierită. Lasă spuma să lucreze pe faţă pentru câteva momente circa 1-2 minute. Aceasta va spori moliciunea firelor de păr şi va reduce iritarea pielii. Este important să folosiţi o cremă de calitate sau săpun special concepute pentru bărbierit.

Folosește un ulei înaintea bărbieritului pentru a înmuia barba şi a ajuta lamele să alunece mai uşor pe piele pentru a nu provoca iritaţii.

Bărbiereștete în sensul de creştere al firelor de păr, cu mişcări scurte şi domoale. Parcurgerea unei suprafeţe mari dintr-o singură mişcare duce la o apăsare mai puternică a lamei pe piele, provocând iritaţii.

Mai multe poți să citești aici https://goo.gl/Be7E3e

2 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Depinde cum te razi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând o să-ți protejeze pielea foarte bine un gel de ras, de exemplu Nivea. În al doilea rând un aparat de ras Gillette cu 5 lame și s-a rezolvat problema. Succes!