| herzelryde a întrebat:

Buna!
Am o mica-mare problema laughing. Pielea mea este extrem de sensibila la epilare. La modul ca acum cateva zile am folosit un epilator pe picioare si sunt plina de bubite. Totul a fost facut ca la carte, am spalat toate ustensilele, am exfoliat pielea, absolut tot. Cu lama este si mai rau, imi apar bubite peste tot, mai ales in zona bikinilor si sunt extrem de dureroase (si foarte inestetice). Crema imi arde pielea de imi vine sa ma urc pe pereti. La ceara am exact aceleasi rezultate ca la epilator, doar ca o idee mai nasoale: imi curge sange si ramane blocat in foliculii de par, sub piele, si simt de parca imi smulge cineva pielea de pe mine. Deci practic, am incercat orice tip de indepartare a parului, in afara de epilarea permanenta cu laser, pe care nu mi-o permit. Totusi, cele mai bune rezultate le-am obtinut folosind epilatorul electric. Am o panarama de epilator pe care am dat 80 de lei. Imi puteti recomanda unele foarte bune pentru tipul meu de piele (eventual sa le fi incercat voi inainte)? Are cineva epilatorul Braun Silk-epil 9? Ce parere aveti de el? Cunoasteti vreo solutie care ma poate ajuta in vreun fel? Imi place sa ma ingrijesc si nu voi aprecia raspunsurile de genul "hahaha, stai cu padurea pe tine, suntem in 2019".

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, nu cred ca doar schimbarea epilatorului o sa faca o diferenta. Daca epilatorul tau isi face treaba pastreaza-l si incepe un tratament de minim 6 luni cu o crema pe baza de oxid de zinc, o sa vezi rezultate de la primele aplicari dar trebuie sa fii constanta ca sa se mentina. Durata tratamentului tine de pielea ta, poti sa ai nevoie de doar 6 luni sau de un an. Dupa astea 6 luni ar fi indicat sa aplici crema timp de 2-3 zile dupa epilare ca sa nu existe riscul de recidiva.

Dupa ce te epilezi plica o crema cu oxid de zinc de doua ori pe zi timp de 4-7 zile, oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor )
Gasesti crema cu oxid de zinc la Bubchen Baby in DM, e 4-6 lei varianta mica si 18-20 lei varianta de 150 ml. Orice crema care contine oxid de zinc (creme pentru eritem fesier la bebelusi ) printre primele ingrediente are efect dar cea recomandata de mine este formulata bine.
https://www.dm.de/buebchen-wundschutzcreme-baby-p7613034749420.html

Cu timpul nu o sa-ti mai apara bubite, daca bubitele au puroi si nu se amelioreaza dupa utilizarea cremei cu oxid de zinc poti sa folosesti unguentul Baneocin care lupta impotriva infectiilor provocate de germeni patogeni ( foliculita barbei, foliculita profunda etc ) sau Fucidin crema ( NU Fucidin H pentru ca contine corticosteroizi si poate provoca dermatita cortizonica ) in locul unguntului Baneocin. Baneocin sau Fucidin aplici doar 3-4 zile dupa epilare, nu se aplica mai mult de 7 zile continuu pentru ca pot sensibiliza pielea.

Pentru hidratare iti recomand sa folosesti Bioderma Atoderm Intensive Baume, contine ingrediente hidratante si reparatoare. Calmeaza pielea si amelioreaza mancarimea in scurt timp. Pielea trebuie hidratata zilnic.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043381

O alta crema formulata bine este asta de la Neutrogena ( varianta fara parfum ) :
https://www.cora.ro/......-P-2621571

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Epilare definitiva nu exista deocamdata laughing aia cu laser ce spui nu omoara parul definitiv.
Al dreacu par,daca vrei sa il distrugi nu se lasa nicicum,dar cand nu te astepti cade la balamuc laughing asa de unu singur.

Referitor la epilare,de regula epilarea prin smulgere face ce ai spus tu,adica parul sa ramana sub piele,nu tot dar unele fire si sa te iriti rau de tot.
Ce am observat eulaughing stiu is barbat dar si eu ma epilez laughing nu imi place sa am par pe corp,deci ce am observat e ca acea iritare apare de regula daca faci epilarea rar,deci cu cat te epilezi mai des cu atat pielea se invata si nu se mai irita asa rau,spre deloc.

Dar cel mai bine este sa te razi cu lama, sunt aparate din astea pentru corp, care au mai multe lame, gen cum is la barbati Gilete aparatul ala cu mai multe lame.
Dar operatia asta o faci dupa ce faci un dus, atunci pielea, parul se inmoaie si se rade mai usor.
Daca tu te razi pe pielea uscata de aia te iriti rau.Am intrebat fete care se epileaza, cele cu experienta au zis ca lama este sfanta, aparatele mai stiu eu care si alte ustensile nu-s mai bune ca si lama.
Eu am incercat pe fata Braun seria 9, dupa am zis du-te laughing tot lama este mai buna.In zonele alea mai sensibile ce zici tu,trebuie sa dai mai cu atentie si fara sa apesi si in anumite sensuri,dar stea trebuie sa le descoperi tu in timp,vezi ce metoda, vezi in ce sens si asa mai departe, ce este bine pentru tine.
Cu padurea pe tine nu-i bine sa stai, mie personal nu imi plac fetele cu padure pe ele,laughing mi-ar placea o fata care sa aiba padure, adica teren cu papdure nu padure pe pielea ei laughing.E bun ca te cum spui tu ingrijesti, dar e naspa ca ai padure pe tine laughing

| herzelryde explică (pentru relian):

Am murit de ras rolling on the floor) nici eu nu suport sa am par pe corp, dar e la fel de inestetic sa ai iritații peste tot laughing. Nu stau eu cu pădurea pe mine, ziceam ca alții spun să fac asta, din moment ce nimic nu merge laughing

| Vanesa87 a răspuns:

Epilare cu IPL cea mai buna varianta pentru piele senzibila, consilta un dermatolog, nu este normal ce patesti tu, este posibil sa ai deficit de vitamina a sau creatina

| Stefania1214 a răspuns:

Incearca sa folosesti uleiul de bebelus, lasa l sa intre in piele, apoi ia ti ceva pe tine lejer