| LilMon a întrebat:

Salutare!
poate avem aici persoane hair stylist sau măcar cei care se pot împărtăși cu experiența proprie.
Deci, am ani buni deja de când caut produse bune pentru păr, dar nu pot găsi nici de cum ceea ce s-ar potrivi mie. Șampunuri cred că am vreo 7 în baie și nici unul nu e ok. Și toate sunt alese pentru timpul meu de scalp și piele (scalp gras, păr uscat) Masca și conditionerul încă mai merge, dar oricum hidratare suficientă nu văd, uleiurile doar în 1 zi părul e moale, a doua zi e ca,, sârma,, Chiar specialista la care plec la salon, câte mi-a recomandat dar efect 0
Menționez că m-am făcut și blondă acum 3 ani (prostia mea, recunosc big grin ) Când încerc să îl aranjez mereu am antene 5G prin părți, uneori plâng că nu pot big grin Dar în fine e problematic, de la mama natură am părul ondulat-poros-neascultător. Doar când plec la procedura de îndreptare cu keratină se ameliorează un pic situația.

Avem persone ce au încercat produsele La'dor? ce puteți să-mi spuneți?

(Moroccanoil, Londa, Olaplex, Chi, Wella, L'Oreal.....Kerastase la fel ai incercat, efect este un pic. Dar nu costă părul meu din cap, cum costă produsele lor)

Știu că am scris mult, dar nu am idee pe cine să mai întreb ce produse să mai încerc. Am cheltuit atâția bani cu părul acesta. Cred că îmi luam Dacia logan de mult big grin

Răspuns Câştigător
| asuari a răspuns:

Hei!
Și eu îmi fac părul cu keratina de câțiva ani pentru efectul de îndreptare. Să știi că nu are nicio legătură keratina cu scalpul uleios pentru că produsul se aplică doar pe lungime, nu și la bază firului de păr! Am vrut să lămuresc asta deoarece am văzut un comentariu în acest sens.
Am încercat, la fel ca tine, nenumărate produse pentru a reduce ingrasarea părului și tot fără folos. Asta pentru ca problema era din interior. Consulta un medic dermatolog bun și vezi ce te sfătuiește! Eu am luat niște pastile pentru a reduce sebumul din organism (aveam acnee, mi era constant uleios nu numai scalpul, ci și pielea pe întreg corpul) și să știi ca m-au ajutat enorm.
In rest, la exterior esti pe cont propriu. Produsele ce le aplici in păr nu fac minuni. Șamponul doar îți va curăța părul de impurități, mască și balsamul îl va face un pic mai moale, uleiul îi va da un luciu pe moment. Nu ține exclusiv de ele felul în care îți arată părul. Contează, dar nu într-o super măsură.
Mergi încontinuare la keratina dacă ți se pare ca dă un efect frumos părului tău. Nu o face foarte des, recomandat e să lași distanță măcar de jumătate de an între proceduri. Spală părul cum l făceai în mod normal, apoi aplică un spray pentru protecție termică (FOARTE importantă protecția termică) și usucă părul obligatoriu cu feonul. Keratina se activează pe bază de căldură! Deci, ca să ți se îndrepte părul trebuie musai să îl usuci cu căldură. Aplică puțin ulei și asta i tot. Probabil pe moment va fi puțin bufant, dar se va lăsa. Mai bagă placa uneori în el dacă simți ca ar avea nevoie, dar nu exagera! Mai rărit, că-i mai drăguț!
Alt sfat, pe care probabil îl știi oricum: tunde periodic vârfurile! Vârfuri arse=păr care este și ARATĂ nesănătos.
Eventual, îl mai prinzi în coadă vreo zi-două. Sigur ești foarte frumoasă și cu el prins!
În rest, nu prea ai ce să faci. Produse tipului tău de păr, tratamente, o vizită la dermatolog dacă crezi ca e cazul și avut grijă de el imediat după baie. Asta-i tot!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La un par ars de la vopsea sau decolorat nu mai ai ce-i face, decat sa-l tunzi foarte scurt si sa nu-l mai atingi cu nimic, lasandu-l sa creasca natural si sanatos.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai parul ondulat sau cret? Este o diferenta mare in modul de ingrijire.In ultima perioada se tot vorbeste in online de curly girl method, poate merita incercat?

| nevermind1234 a răspuns:

Nu știu ce să-ți recomand, dar am înțeles ca tocmai procedura de îndreptare cu keratină este de vină pentru distrugerea parului. Am o prietena care spune ca deși au trecut ani de la ultima sesiune, parul ei nu și-a mai revenit complet. Posibil sa afecteze părul iremediabil de la rădăcină. Eu folosesc sampon si balsam de la L'oreal, deci ieftine, si sunt foarte bune pentru părul meu, deși eu nu am frizz decât de la vreme umedă. In plus, părul îl pieptăn numai cu degetele atunci când aplic balsamul și nu folosesc niciodată uscător. Iar pentru styling, pentru mine, cea mai bună spumă a este cea de la Pantene pentru par ondulat, nr 5. Si asta ieftină. Mai încearcă și ceva măști hrănitoare, home-made potrivite pentru parul tău.

| asuari a răspuns:

Un alt sfat pe care am uitat să îl omit în comentariul anterior: folosești produse fără sulfați! De obicei cele care au sulfați (majoritatea din comerț) usucă foarte tare părul și ba chiar posibil să îți scoată și keratina din păr. Oricare produse sunt bune, nu trebuie să aibă un preț exorbitant!

| Ela012 a răspuns:

Procedura Gold Hair Argan.