| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Sunt baiat, pot folosi crema depilatoare daca am 15 ani? Fara glume proaste

Răspuns Câştigător
| elennax a răspuns:

Da. Cremele depilatoare nu sunt chiar asa de iritante cum spun altii, doar daca ai vreo rana sau ceva te va ustura. Eu am pielea foarte sensibila si nu ma irit, dar ca sa te asiguri poti cumpara de aia speciala pentru piele sensibila.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti folosii daca nu esti alergic la componentele chimice din acea crema.
Pentru a verifica acest lucru, trebuie sa pui crema pe o sectiune de vreo 10cm pe picior si sa o incerci, daca in decurs de 10-15 min iti inroseste pielea sau nu.
Crema epilatoare nu se pune pe zonele sensibile: fata si organe genitale, fiindca irita si poate face chiar rani.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti sa o folosesti si... la 90 de ani.

Totusi, nu prea sunt asa de bune cremele depilatoare. Mai bine foloseste spuna pentru a preveni iritatia si bicul.

| outsidethebox a răspuns:

Fara glume, de ce ai dori sa o folosesti?

| Smolbean a răspuns:

Da, desigur

| emilllyya a răspuns:

Da, insa ai grija cum. Incearca intai pe o portiune mica a pielii (din zona in care vrei sa te dai. Dar de preferat incerci pe mana, ca sa vezi imediat daca se intampla ceva), iar daca dupa o zi nu ai reactii adverse atunci o poti folosi.

(ar fi o idee sa incerci si alte metode, cremele depilatoare in general nu au un efect de durata. Desigur, depinde de la om la om, insa sa nu te astepti la minuni de la ele)