| FlorinBlondu a întrebat:

Salutare tuturor, intrebarea mea este urmatoarea.Am un ten bogat in grasime si as dori sa stiu si eu anumite lucruri prin care as putea scapa de acest tip de ten.Problema este in felul urmator, zilnic aproape tenul meu este din ce in ce mai gras. Ma spal pe fata de vreo 2-3 ori pe zi, si seara cateodata folosesc demachiant care ajuta la curatarea suprafetei de substante (gen grasime etc) dar, nu prea vad nici un efect.Am incercat diferite produse cosmetice la care am consumat o tona de bani dar totusi fara efect(la unele din ele mai rau a fost).Si am ramas la vechea metoda cu ceai de musetel pentru diluarea grasimei si apoi scoaterea acesteia. Dar problema este ca nu persista acest tratament, pe langa asta mai am si cateva puncte negre pe frunte si pe obraz. Sper ca alte metode sa fie mai folositoare, de aceea astept raspunsul d-vstra.Presupun ca tipul meu de ten e uscat deoarece cateodata mi se mai cojeste fata, dar nu inteleg de la ce.

Răspuns Câştigător
| LauraHM a răspuns:

Buna! Ai tenul gras si nu prea poti face nimic pentru a schimba asta. Tot ce poti face este sa incerci sa iti ti sebumul sub control. Cea mai mare greseala cand ai un ten gras este sa exagerezi cu curatul si spalatul...asta va face glandele sebacee(care fac fata uleioasa) sa lucreze si mai mult. Deci in principiu orice usuca fata v-a stimula si mai mult glandele sebacee si te vei trezi ca esti tot mai uleioasa. Eu iti recomand o curatare in profunzime dimineata si seara cu produse destinate tenului gras si sa folosesti si o crema pentru tenul gras dar foarte important care sa nu usuce pielea,o crema care tine sub control sebumul dar si hidrateaza pielea. Nu vrem sa agravam lucrurile cu produse care usuca. Si o data pe saptamana e ok sa folosesti un scrub de fata(care vrei tu, cumparat, sau facut de tine, poti gasi pe net o multime de scrub-uri). O masca cu argila de 2, 3 pe saptamana e iarasi foarte ok. Deci in principiu curatare dimineata si seara,nu de mai multe ori pe zi cu produse pentru tenul gras, o crema, iarasi pentru tenul gras care sa o folosesti dimineata si seara dupa ce ti-ai curatat tenul, sa incerci de 2, 3 pe saptamana macar sa iti faci o masca de argila, si o data pe saptamana un scrub. Cum am zis nu o sa scapi de"uleiul" de pe fata dar macar o sa il ti sub control...e o permanenta munca si trebuie tot timpul sa fi atenta la tenul tau pentru a nu agrava situatia. Multa bafta!