| Daniel235 a întrebat:

Salutari.
Azi a vorbit tati cu un tip de niste adidasi cat de cat de firma, ma gandesc sa ma duc sa vad daca are ceva fain de la Nike. Dar de unde imi dau seama daca sunt originali sau fake?

Răspuns Câştigător
| viperra a răspuns:

1.In primul rand trebuie sa fiti foarte atenti de la cine cumparati!
2.Cutia trebuie sa fie foarte bine construita, colturi drepte, foarte bine lipit cartonul, aceasta trebuie prin constructia ei sa protejeze marfa, deci trebuie sa fie solida;
3.La incaltaminte,cu cat aceasta este nu brand mai scump cu atat ea trebuie sa fie mai perfect construita, fara lipici scurs, fara cusaturi gresit trasate, fara elemente vopsite aiurea, intinate sau depasite.Va dati seama ca nici un producator nu isi doreste la o incaltaminte de 200 euro greseli de acest fel, mai ales ca aceste imperfectiuni nu prea se mai gasesc la cele de 50 euro;
4.Etichetele trebuie de asemenea sa nu lipsesca, sa fie bine tiparite, inclusiv trebuie sa apara acea holograma de siguranta(au inceput sa o implementeze din ce in ce mai multe brand-uri);
5.La unele brand-uri pe eticheta din material textil se gaseste un fir argintiu de siguranta care atesta originalitatea(Puma, Le coq sportif);
6.Fiecare produs trebuie sa fie insotit de informatii privind provenienta lui(Made in...),materialul din care este confectionat(piele,material sintetic,material textil, cauciuc) si dupa caz in ce scop este destinat folosirea acestuia(alergat, catarat, fotbal, handbal etc);
7.Nu trebuie sa va feriti daca scrie Made in China, asta nu inseamna ca sunt fake, unde ati vrea sa se faca? Elvetia? Toate produsele se fac in prezent in tarile cu mana de lucru ieftina...ce credeti ca nu puteau sa scrie pe eticheta altceva? Sa fim seriosi!
8. Din ce in ce mai multe brand-uri folosesc alaturi de eticheta lor si o holograma inscriptionata cu numele brand-ului.Atentie ca si acestea se pot "magarii". Daca aveti o oarecare indoiala la modul cum sunt realizate si sa fiti sigur ca cele originale, sunt f f f bine executate, incercati sa zgariati cu unghia, sa vedeti daca se ia ceva laughing.

2 răspunsuri:
| GlowingShadow a răspuns:

Fiecare produs NIKE, sau de orice alt brand recunoscut are un numar SKU (stock keeping unit). De obicei e scris deasupra codului de bare. Cel de pe cutie trebuie sa fie identic cu cel de pe adidasi. Daca ele difera sau nu exista, atunci produsul este 100% fake.

| zmotocel13 a răspuns:

Salut!
Uite am gasit aici un articol despre cum iti dai seama daca adidasii sunt originali sau nu. Poate te ajuta!
http://blog.sportax.ro/2012/05/adidasi-originali-sau-nu.html
Succes! Asta daca nu ai cumparat deja adidasii :).