| Mihai543215 a întrebat:

Spuneti-mi o cura, un regim usor ceva pentru slabit 1-2 kg sau hai max 3 in 1-2 luni. Fac sala de 2-3 ori pe saptamana ( m mult pentru masa musculara dar mai fac si la banda putin), dar eu am mari probleme cu mancarea pentru ca nu rezist lesin daca nu mananc si vreau neaparat sa slabesc 1-2 kg.

5 răspunsuri:
| AndyNarutoShinobi a răspuns:

Cauta pe google! de exemplu era pastila aceea care conține vitamine cât 4 supe de varza! La mama mers!

| Alinnnnnna a răspuns:

E vara, oricum nu maninci foarte mult.Te sfatui sa inlocuiesti painea sau cartofii cu fructe si salatele usoare))Nu manca dulciuri, produse care contin faina.si dupa 18, nu minca nimic...A...si incearca sa maninci mai bine dimineata. portia de mincare imparte-o in jum.

succes!

| Snow01 a răspuns:

Incearca sa mananci de 5 ori pe zi.
Dimineata, apoi pe la 11, 14, 17 si seara.
Asa, daca mananci de mai multe ori pe zi nu o sa mai ai senzatia de foame, si atunci nu o sa mananci la o masa mai mult decat ar fi necesar.
E foarte important sa mananci si paine! Painea ajuta la formarea bolului alimentar.
Incearca sa eviti mancarurile bogate in grasimi, dar in acelasi timp aminteste-ti ca trebuie sa mananci de toate, pentru a-i oferi organismului de tot ce are nevoie. (Legume, fructe, carne, lapte, oua, etc.)
Poti sa slabesti manacand normal!
Evident ca mai poti adauga si niste exercitii fizice pe parcursul zilei, de exemplu seara sau dimineata, sau cand simti tu ca iti este mai convenabil.

Daca o sa incerci tot felul de siretlicuri, gen sa te infometezi, organismul tau o "isi aminteasca", si la urmatoarea masa, celulele o sa isi retina provizii mult mai multe decat ar avea nevoie, deoarece au stocat in "memorie" ca tu ai sarit peste o masa, si s-ar putea sa se mai intample. Si uite asa, ai dat jos un kilogram si ai pus doua.

Probabil nu te convinge ce iti spun eu acum, dar ai putea sa incerci totusi. Vorba inteleapta romaneasca: Incercarea moarte n-are.
Combina un regim alimentar sanatos cu pilates. (Vezi filmutele Youtube pentru pilates, sunt o gramada.)
Dupa o luna, daca respecti cele 5 mese pe zi (probabil ti se pare aberant, dar nu e) si exercitiile fizice, o sa vezi negresit rezultate.

Mult succes! happy

| Snow01 a răspuns:

Incearca sa mananci de 5 ori pe zi.
Dimineata, apoi pe la 11, 14, 17 si seara.
Asa, daca mananci de mai multe ori pe zi nu o sa mai ai senzatia de foame, si atunci nu o sa mananci la o masa mai mult decat ar fi necesar.
E foarte important sa mananci si paine! Painea ajuta la formarea bolului alimentar. Incearca sa eviti mancarurile bogate in grasimi, dar in acelasi timp aminteste-ti ca trebuie sa mananci de toate, pentru a-i oferi organismului de tot ce are nevoie. (Legume, fructe, carne, lapte, oua, etc.) Nu e bine sa faci exces de nimic! Nici de fructe! Si ele contin o anumita cantitate de zahar. E bine sa mananci normal si echilibrat!
Poti sa slabesti manacand normal! Evident ca mai poti adauga si niste exercitii fizice pe parcursul zilei, de exemplu seara sau dimineata, sau cand simti tu ca iti este mai convenabil.
Daca o sa incerci tot felul de siretlicuri, gen sa te infometezi, organismul tau o "isi aminteasca", si la urmatoarea masa, celulele o sa isi retina provizii mult mai multe decat ar avea nevoie, deoarece au stocat in "memorie" ca tu ai sarit peste o masa, si s-ar putea sa se mai intample. Si uite asa, ai dat jos un kilogram si ai pus doua.
Motivatia, cum spunea de altfel si cineva mai sus, e foarte importanta.
Probabil nu te convinge ce iti spun eu acum, dar ai putea sa incerci totusi. Vorba inteleapta romaneasca: Incercarea moarte n-are. Combina un regim alimentar sanatos cu pilates. (Vezi filmutele Youtube pentru pilates, sunt o gramada.)
Dupa o luna, daca respecti cele 5 mese pe zi (probabil ti se pare aberant de mult, dar nu e) si exercitiile fizice, o sa vezi negresit rezultate.

Mult succes! happy

| mdaniela96 a răspuns:

Slabitul necesita efort atit fizic,cit si moral. Poti sa slabesti doar daca ai vointa,si eu m-am confruntat cu astfel de probleme,insa recunosc ca incepeam un orar bine stabilit,apoi renuntam,pina cind cineva mi-a zis:"In lume nu exista femei urite,ci femei lenese", apoi m-am apucat de treaba. Daca iti doresti ceva cu adevarat, atunci reusesti.Stiu ca e greu, dar nu imposibil.Mai intii trebuie sa fii gata moral, iar apoi sa te apuci de o cura si de sport.Saritul in coarda te va ajuta sa slabesti, de asemenea inlocuirea produselor care contin multe calorii cu fructe si legume.Insa vorba aia"cit mai multe fructe si legume" nu inseamna exces...Succes,si stiu ca daca iti doresti, atunci vei reusi.