Stii cum sa-ti ingrijesti singura parul in perioada sarbatorilor de iarna?

Acum ca a venit iarna, cu zapada cu tot, cum ar trebui sa ne ingrijim parul, astfel incat la primavara, cand vom scapa de caciuli, esarfe, palarii, sa nu arate neingrijit? In primul rand trebuie sa il tundem, cel putin o data (in aceste 3 luni). Apoi, nu trebuie sa ne lipseasca masca sau balsamul dupa fiecare spalare. Lungimile si varfurile sunt cele mai expuse asa ca nu ezitati sa le hraniti/tratati.

Si daca tot se apropie sarbatorile, ce coafuri vom purta de revelion sau de Craciun, si cum ne vom aranja parul astfel incat sa fim sigure ca vom obtine rezultatul dorit si de efect? Am sa va dau un tips: in 90% dintre cazuri, buclele lejere se potrivesc de minune si nici macar nu sunt greu de obtinut. Tot ce va trebuie este un set de bigudiuri flexibile (din acelea lungi, subtiri, care se pot indoi usor). Impartiti parul in 3 parti: prindeti mai intai calota cu un clips, apoi parul ramas impartiti-l in doua, astfel incat sa aveti aproximativ aceeasi cantitate de par.

Incepeti operatiunea de la ceafa: luati suvite groase (2-3 degete latime) pe care le rulati pe bigudiu (dinspre varf, pana la radacina).

Cand ati ajuns cu el la radacina, rasuciti capetele bigudiului spre interior, astfel incat sa va asigurati ca firele de par nu vor scapa. Faceti intocmai pana cand ajungeti la calota. Aici veti rula suvitele spre spate (pentru a obtine si volum)

Aplicarea bigudiurilor se poate face atat pe parul umed, cat si uscat (daca e umed, se va usca mai incet, de aceea trebuie sa insistati cu feonul, sau, le puteti lasa in par peste noapte :0 ). Nu uitati sa aplicati spuma inainte sau orice alt produs care ajuta la mentinerea coafurii.

La sfarsit, scoateti bigudiurile, lasati capul in jos si aplicati fixativ (cu indice de mentinere medie) pentru ca parul sa reziste cat mai mult. Puteti opta pentru a-l lasa pe spate, sau a-l prinde intr-un coc lejer.

Va doresc un Craciun cu adevarat special, un sfarsit de an placut si un an nou deosebit de bun!

Sarbatori fericite!

Lahairstylist.ro

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
multumim pentru aceste sfaturi si va doresc un Craciun fericit langa cei dragi, si un an nou fericit si plin de sanatate si dorinte inplinitehappy

| Justina10ify a răspuns:

Like!

| EllaBååå a răspuns:

Sarbatori fericite si un an nou fericit!

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Sunt nişte informaţii utile ce nu le ştiam.
Mulţumesc că acum le ştiu.
Pe curând!

| pisicutzamik a răspuns:

Sarbatori fericite si un an nou fericit!

| AngelHugz a răspuns:

E o idee foarte buna.

| DeyutzaDeea a răspuns:

Da...

| AlleSiAtat a răspuns:

Eu,de obicei, mi-l impletesc.Dar si varianta dvs. e potrivita la o asemenea ocazie.
Sarbatori fericite!

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

1. Hidratare

Ca şi în cazul pielii, părul are tendinţa de a deveni mai uscat odată cu scăderea temperaturilor. Astfel, hidratarea devine foarte importantă. Foloseşte cel puţin o dată pe săptămână un tratament sau o mască de păr puternic hidratante. Optează pentru cele cu ulei de măsline.
2. Balsamul de păr, un "must"

Acest produs nu trebuie să lipsească din ritualul de îngrijire al părului tău. În sezonul rece, de mare folos poate fi balsamul pentru păr uscat care previne electrizarea şi despicarea firelor. În plus, balsamul, indiferent de tip, conţine substanţe nutritive care hrănesc şi regenerează părul. De asemenea, îl fac mai uşor de pieptănat şi previne ruperea.
3. Atenţie la fesuri şi pălării!

Evită-le pe cele din materiale sintetice, care pot fi agresive cu firul de păr.
4. Limitează folosirea aparatelor de coafat

Ondulatoarele sau aparatele de îndreptat nu fac altceva decăt să usuce şi să deterioreze părul, mai ales în aceasta perioadă în care este deja mai sensibil din cauza temperaturilor.
5. Scade temperatura feonului

Foloseşte temperaturi mai scăzute pentru uscarea părului.
6. Tunde vârfurile

Părul uscat porneşte de la vârfuri. Încearcă să-l tunzi mai des în această perioadă.
7. Mănâncă sănătos pentru păr frumos

Indiferent de tipul de şampon sau produsele de îngrijire pentru păr pe care le foloseşti, dacă din dieta ta lipsesc nutrienţi importanţi sau dacă stilul de viaţă nu este tocmai sănătos, părul tău va arăta acest lucru. Deficitul de minerale (fier, zinc), proteine şi calorii are drept rezultat o nutriţie neadecvată a firului de păr care, din cauza rădăcinii slăbite va cădea. Părul casant sau uscat poate fi cauzat de un deficit de fier, zinc şi/sau vitamina C.

| luizalulu23 a răspuns:

O idee foarte buna asa m-am gandit si eu sa il fac de revelionbig grin

| yellowcox a răspuns:

Mi-a fost de ajutor. happy

| iustinagheorghe a răspuns:

Eu fac la fel la ingrijirea parului, dar la asezarea lui nu.Si de tuns, nu mai vb ca eu de cand am fost mica mi l-am tuns mereu, si acum vreau sa il las lung.Deci, eu il prind asa:
Prima faza este sa ma spal zdravan ca cap, apoi sa mi-l ingrijesc la fel ca aici. Dupa care sa mi-l impart in 2 bucati de le ceafa.Incep cu prima parte, si voi prinde foarte multe pufuri pana jos. Apoi fac la fel si in partea cea lalta.Imi vor iesi 2 codite cu multe elastece.Pe urama voi trage afara parul sa-l fac mai bombat.
Acesta e modul meu de imi prinde parul.Este o coafura coreeana.Si dupa il lasati sa stea in forma asta 3 zile. Dupa care il desfaceti si ies bucle.