| Egg23120 a întrebat:

Stiti cumva de unde as putea sa achizitionez o vesta anti-glont de la off-white (nu conteaza cant costa)

5 răspunsuri:
| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Poti incerca sa vobesti cu cineva care lucreaza la politie sau cu mascatii (departamentul? DNA - nu stiu exact cum se numesc).

Sau poti cauta pe internet, folosind motoare de cautare.

Scrii " cumpar vesta anti glont" si vezi ce gasesti. AI grija sa nu fii inselat de excroci si sa ramai si fara bani si fara produs.

Sau, poti incerca sa cauti - tot pe internet - vesta anti glont facuta din matasea tesuta de paianjeni.

Nu glumesc. Zicea intr-un episod al documentarului " Nature knows best " ca din matasea tesuta de paianjeni se poate face
vesta antiglont, prin care nu intra glontul (si daca bine imi amintesc nici cutitul).

Vezi, poate gasesti documentarul " Nature knows best = Natura stie cel mai bine" pe internet, pe www.youtube.com

In plus, este usoara, pe cand vesta anti glont traditionala cantareste 12 sau 20 kg (nu imi amintesc exact).

Tocmai am facut o cautare pentru tine pe internet si am gasit https://www.olx.ro/oferte/q-vesta-antiglont/

Primele veste afisate au preturi de 500 lei, 800 lei, 1400 si aproape 2000 lei. - Dar, ai scris oricum ca nu conteaza cat costa.

Evident ca viata oricui este mult superioara banilor.

Apropo, ce inseamna " off-white"? Nu am mai auzit termenul.

| Nătărău a răspuns:

Eu mă întreb dacă e legal să port o vestă anti-glonț.

| Simpatic a răspuns (pentru ElenaSt2011):

Draga Elena, cea mai buna vesta antiglont este cea din kevlar, un material usor dar care retine foarte bine socul.
Cei de la DNA nu pot da informatii referitoare la veste antiglont, ei au altele pe cap cum ar fi sa faca dosare la comanda politica.
In rest foarte bine ca vrei sa ajuti.
Nu stim ce dusmani are acest utilizator, o fi luat bani cu camata si nu i-a dat inapoi? laughing sau dumnealui crede ca pe strazi la noi o poti pati precum 50 cent cand si-a primit 2 gloante in gura si restul la corp, si el avea vesta anti-glont dar nu l-a ajutat la gura...

| Simpatic a răspuns (pentru Nătărău):

De ce nu ar fi, este arma alba? atunci este LEGALA.

| Egg23120 explică (pentru ElenaSt2011):

Off-white este o firma care produce imbracaminte si stiu ca au facut si o vesta sau ceva de genul