| PinkPoison a întrebat:

Stiti vreo reteta pentru o masca de par cu ulei de ricin?thinking

Răspuns Câştigător
| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Pur si simplu iti pui ulei de ricin la radacina parului si il lasi sa actioneze mai multe ore asta daca vrei sa-ti creasca parul mai repede, iar pentru hidratare poti sa-l folosesti in combinatie cu galbenus de ou pe care sa-l aplici pe toata lungimea parului inclusiv la radacini.Este recomandat sa faci acest tratament cam de 2-3 ori pe saptamana.

5 răspunsuri:
| Daria a răspuns:

Buna.
Pentru par ca si masca eu folosesc urmatoare ingrediente:

ulei de ricin, vitamina A, un galbenus de ou si lamaie. Le amestec si intind pasta pe par. O tin vreo 20 min apoi clatesc parul si il spal. La mine functioneaza de minune. Asta in afara de uleiul de masline care face minuni.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Pai o reteta simpla ar fi asta :ulei de ricin, un galbenus de ou, zeama de la o lamaie, petrol sau daca nu se gaseste petrol atunci lotiune de la gerovital plant care contine si petrol.Se aplica de la radacina spre varfuri se poate tine de seara pana dimineata sau se poate spala parul dupa 2-3 ore.Atentie uleiul de ricin se indeparteaza f greu, necesita cam 2-3 spalari pentru a ramane parul f curat.Aceasta masca se foloseste de 2 ori pe saptamana! Daca te tii de ea chiar da rezultate.Bafta!

| maraa_9303 a răspuns:

Eu una folosesc o masca de par din ulei de ricin+galbenus de ou (o ti jumatate de ora pe par)

ulei de ricin, vitamina A, un galbenus de ou si lamaie. Le amestec si intind pasta pe par. (20 de minute)

| tina20 a răspuns:

Da, una care da roade, eu st f multumita pentru ca imi intareste radacina si imi si creste parul mai repede. deci, faci o masca din tinctura de ardei iute (7 lei la plafar), vitamina A uleioasa (3 lei), ulei de ricin, ulei de masline, galbenu stiu de ou si cateva picaturi de zeama de lamaie. aplici cu o pensula la radacina, poti sa intinzi si pe par, dupa care iti acoperi capul cu ceva (de preferat o casa din aia pentru dus). Eu stau cateva ore cu masca pe par, dupa care ma spal normal (2 samponari) si dupa caz, balsam. O folosesc cam de 2 ori pe saptamana. rezultate in timp scurt. merita sa o incerci. bafta

| andreeada a răspuns:

Stiu una foarte buna care la mine functioneaza de minune: o lingura ulei de ricin, doua galbenusuri ou proaspat, o lingura alcool, sau room Jamaica, sau in loc de alcool, o lingura cu petrol lampant. Se frictioneaza si se infasoara parul cu un prosop, se sta cu acest ameste cam doua ore apoi se spala cu sampon. Tratamentul se face lunar. Succes!