| BeInnocent a întrebat:

Tineti la silueta voastra? in ce mod, fetele?

3 răspunsuri:
| pisicutzamik a răspuns:

Sport,dieta echilibrata, consum multe lichide, etc

| EaEmma a răspuns:

Normal,mananc tot timpul sanatos, merg la sala...

| Mariaaa234 a răspuns:

Pai mananc sanatos, fac dans sportiv de 3 ori pe saptamana.In cazul tau, poti merge la sala, dar eu sunt prea mica! Uita-te pe astea!
25 de (noi) moduri simple de a trai mai sanatos

Schimbarile majore in stilul de viata pot fi o provocare prea mare pentru tine, si te poti simti un pic coplesita de situatie. Schimbarile mici pot fi insa mai usor de manevrat si mai realiste pe termen lung. Incearca sa schimbi un lucru in bine in fiecare saptamana, pentru starea ta de sanatate si pentru protectia mediului in care traiesti.

Pe langa clasicele sfaturi de a bea apa, de a manca multe legume si fructe proaspete, de a dormi cel putin 8 ore pe noapte, de a te feri de mancare junk food si de a cumpara organic de cate ori ai ocazia, sunt si cateva trucuri mai putin stiute care te vor ajuta. Tine minte, o mica schimbare in fiecare saptamana poate face diferenta!

Schimbari in alimentatie

1. Planuieste-ti mesele pentru restul saptamanii in weekend.

2. Petrece 30 de minute de doua ori pe saptamana taind legume pentru a le avea tot timpul la dispozitie.

3. Inlocuieste batoanele cu proteine cu alune si seminte crude.

4. Nu bea alcool pe stomacul gol. Iti va face rau si distruge vitamina B, potrivit Hybrid Mom.

5. Data viitoare cand faci prajituri sau tort, inlocuieste jumatate din cantitatea de unt cu sos de mere sau piure de dovleac sau prune. Mai putine grasimi si mai multi nutrienti.

6. Variaza mancarea. Daca ai mancat azi ceva, nu mai manca acelasi lucru decat peste patru zile.

7. Mancarea in culori diferite are nutrienti diferiti, asa ca mananca dupa principiul "curcubeului": ardei rosii, morcovi oranj, salata verde etc.

8. Ingroasa... mai mult

Vineri, 12 Noiembrie 2010, ora 07:00
1 comentariu
Alte articole despre: strategii simple sanatate, trucuri viata sanatoasa, sfaturi viata sanatoasa
Viata sanatoasa: Trucuri mici, efecte mari

V-ati intrebat vreodata de ce nevazatorii, chiar daca au o varsta foarte inaintata, nu au riduri? Simplu, orbii nu se uita in oglinda, nu se pot privi, nu se vad, nu se mira de ceea ce vad, nu se enerveaza, nu se supara si nu se incrunta.

Doamnelor, evitati oglinda, nu de tot, desigur, dar folositi-o cat mai rar. Si atunci cand o folositi, goliti-va capul de ganduri. Nu va admirati, nu va laudati, nu va condamnati pentru ceea ce vedeti. Acceptati-va asa cum sunteti. Priviti-va neutru si nu va exprimati nici un sentiment. Ridurile vor intarzia sa para.

Alte trucuri de efect

Daca, din diferite motive, sunteti nevoiti sa curatati merele, nu aruncati cojile, contin fibre. Faceti compot din coji sau, daca e iarna, puneti-le pe soba ori pe calorifer. Aroma lor va improspata si inmiresma aerul din camera. Procedati la fel si cu cojile de la citrice.

Sunteti in pragul unei crize de nervi? Simtiti ca nu va mai puteti stapani? Topiti un graunte de tamaie intr-o lingurita si respirati prin aburii care se ridica. Va veti simti imediat mult mai bine.

Aveti palpitatii iscate asa, din senin? Nu intrati in panica. Luati cate un varf de lingurita de zahar si miere de albine cu putina apa. Daca nu le aveti la indemana, retrageti-va intr-un loc retras, linistit si faceti un masaj usor al globilor oculari. Va veti reveni imediat.

Nu ocoliti medicul si cereti sa va recomande sa faceti o calcemie, prima analiza care ar trebui sa faca in atare situatie.

Sper ca te-am ajutat!