Întrebare recomandată | oceanoflove a întrebat:

Tusul spre deosebire de creion se poate aplica doar pe partea de sus a pleoapei (partea superioara)?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu, nu neaparat.In prezent domina eyelinerul doar pe pleoapa superioara pentru a obtine un look mai fresh si mai tanar, sa nu para ochii lasati, insa inainte moda era sa-l aplici pe tot conturul ochiului.

| Dinu_Rares_1998 a răspuns:

Salut! Tusul se poate aplica atât pe partea superioară, cât și pe cea inferioară a pleoapei în funcție de efectul pe care îl dorești și de preferințele tale. Aplicarea tusului pe partea superioară a pleoapei este mai comună pentru a accentua ochii și a crea un aspect dramatic. Cu toate acestea aplicarea tusului pe partea inferioară a pleoapei oferă un aspect mai subtil sau potrivit pentru ocazii mai relaxate.

Poți combina cele două pentru a obține un aspect mai complex Există diverse tehnici și stiluri de aplicare a tusului pentru a obține diferite efecte.

| Enni999 a răspuns:

Buna. Tușul nu se aplica pe ''linia apei'', daca la asta te refereai.