| SmilePleaseXoXo a întrebat:

Uitati maine ma duc cu mama sa imi cumpar machiaje. Ce fond de ten, rimel, luci de buze, ruj, etc de calitate stiti? Si care arata frumos! Funda+vot la cele mai multe machiaje!

11 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Nu trebuie sa iti alegi produsele cosmetice dupa cum arata. Fondul de ten ti-l alegi in functie de tipul tau de ten. Daca ai tenul gras, foloseste un fond de ten matifiant sau de tip pudra. In cazul in care ai tenul mixt, foloseste un fond de ten matifiant pentru zona T si unul fluid pentru restul fetei. Daca ai tenul uscat, alege o formula lichida sau cremoasa, care ajuta si la hidratarea tenului, iar daca prezinti un ten sensibil opteaza pentru un FDT hipoalergenic. Daca ai tenul acneic, foloseste mai degraba o crema coloranta. In cazul in care prezinti un ten normal, foloseste un fond de ten fluid. Sunt fonduri de ten accesibile de la Maybelline, Rimmel, Miss Sporty, Essence etc. Fonduri de ten putin mai scumpe sunt de la Max Factor, Revlon, L'Oreal, Bourjois, Yves Rocher, Vichy etc. Daca vrei ceva cu adevarat scump, alege un fond de ten de la Clinique, Chanel, Lancome, Dior, Yves Saint Laurent, Estee Lauder, Shiseido etc. Daca ai nevoie de crema coloranta, opteaza pentru Nivea sau Garnier BB Cream.
O mascara buna este cea care te ajuta sa ai gene lungi, cu mai mult volum etc. Rimelul se alege in functie de ce efect vrei sa aiba genele tale (alungire, volum, arcuire, etc). Rimeluri bune sunt de la Rimmel, Maybelline, Max Factor, L'Oreal sau Bourjois. Luciul de buze se alege in functie de culoarea tenului. Daca ai tenul deschis, mergi pe rozuri lucioase sau bejuri. Daca ai tenul mediu, ti se potrivesc rozurile de intensitate medie, piersica, zmeuriu sau rosu delicat. Daca ai tenul inchis, alege nuante de rozuri mai inchise, siclam, mov deschis, portocaliu sau rosu. Daca ai tenul foarte inchis, ti se potrivesc nuantele de fucsia, mov, grena, rubiniu sau rosu inchis. Mie imi plac gloss-urile de la Bourjois, Yves Rocher, Farmasi sau Rimmel.
Cat despre rujuri, alege-le pe cele de la Maybelline, Max Factor, Rimmel, L'Oreal etc.
Oricum, nu cred ca ai nevoie de atatea produse de make-up. Crema coloranta, corectorul, gloss-ul, balsamul de buze, rimelul si fardul de obraz cred ca iti ajung. Iar pentru o ocazie speciala, mai poti adauga creionul de ochi si fardul de pleoape. Nu trebuie sa iti cumperi cele mai scumpe produse. Stii foarte bine ca frumusetea vine din interior. Sper ca te-am ajutat!

| Kasia a răspuns:

Vichy Dermablend -80 lei/Revlon Colorstay-80 lei/L'oreal Acord Parfait-65 lei -Fond de ten.
Rimmel London-Scandaleyes-roz, negru, portocaliu-16 lei/Maybelline Colosal Volume-22 lei/Astor Diva Volume-35 lei-Rimel
Maybelline Color Sensational-30 lei-Luciu
Maybelline Color sensational-25 lei/Revlon-30 lei.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Depinde; văd că eşti mică de ani plus că sunt pentru şcoală, aşa că am să-ţi enumăr numai lucrurile "must".
Fond de ten, anticearcăn (corector), pudră, rimel, creion dermatograf sau tuş, un luciu de buze sau un balsam colorat de buze.
Pentru şcoală e ok, nu ai nevoie de mai mult.
Cât despre firme, ţi le-aş enumera pe aceleaşi scrise de @Ralucutza_1879, sunt foarte ok, atât pentru ten cât şi pentru buzunar.
Şi la vârsta ta nu-ţi trebuie MAC, Sephora ş.a.
Cââât despre tipuri de machiaj, cred că ştii şi singură că nu trebuie să fii strident machiată. Cât să arăţi decent e bine.
Fondul de ten, anticearcănul& co. nu le mai zic, se subînţelege că pentru a te machia întâi te dai cu anticearcăn, apoi cu fond de ten şi cu pudră, zic direct ce-i mai important.

¤ Tuş negru la ochi/creion dermatograf & un luciu de buze/strugurel/balsam.
¤ Creion dermatograf maro, aplicat în colţurile ochilor apoi aplicat uşor un fard crem/culoarea piersicii/nude, cât să se vadă fin, apoi, adăugat o urmă de un maro mai închis, cât să obţii un efect gradient & luciu de buze.
Îţi dau câteva tutoriale:
http://www.youtube.com/watch?v=_-rDfbzmNd4
http://www.youtube.com/watch?v=4wHqpYNCwVI
http://www.youtube.com/watch?v=JwlQZoOPrhU
http://www.youtube.com/watch?v=eu0nRYJgz3E

| Andreea11989 a răspuns:

Iti recomand sa incerci produsele de pe https://www.beautyoneshop.ro/
sunt foarte bune

| AleWhatever a răspuns:

Uite,inainte sa iti iei fond de ten trebuie sa iei cate o monstra. chiar daca e de calitate poate sa iti irite pielea si nu e bine. incearca 3 zile si daca nu ai patit nimic te duci si il cumperi. Pentru rimel Maybelline Mega Plush sau Falses.Iti recomand ceva waterproof daca o sa il porti la scoala. Luciu de buze si ruj dupa preferinte dar nu iti lua ruj care arata frumos in ambalaj, testeazal. Majoritatea rujurilor arata foarte diferit pe piele. SPer ca te-am ajutat! Funda? big grin

| LittleB124 a răspuns:

Sa nu te apuci acum sa`mi spui ca ai nevoie de machiaje: Sephora, Dior, Channel etc... laughing
Iti recomand cateva firme mai OK si de la care ai rezultate bune big grin
Poti lua din aproape toate parfumeriile produse: Essence, Rimmel London (care nu sunt scumpe, mai ales acum in perioada reducerilor), Nivea, Miss Sporty, Ruby Rose etc.
Mai sunt si Avon, Ladys, Oriflame dar astea numai daca vorbesti cu reprezentanti si comanzi happy Funda?

| heinekeen94 a răspuns:

Hmmmm...fond de ten: kikko Milano este cel mai bun. Rimel eu uzez unu de la avon (super curlicius) dar mai sunt bune si cele de la maybelline new york cel de culoare galben. Luciu de buze uzez de la ck (aici depinde de gusturile tale)...ruj cred ruby rose (depinde de gusturile tale), pentru unghii imi place foarte mult marca Miss Sporty. Alceva nu stiu ce sa iti mai spun, intreaba-ma tu daca mai vrei informatii.

| SmilePleaseXoXo explică (pentru heinekeen94):

Pai la scoala cam cum sa ma machiez?

| AleWhatever a răspuns (pentru SmilePleaseXoXo):

Daca mi te superi, iti raspund eu. Pai la scoala nu te machia foarte strident. Putin fond de ten sau corector, doar cat sa acopere cate ceva, rimel, creion de ochi si poate putin fard. Si optional gloss (:

| SmilePleaseXoXo explică (pentru AleWhatever):

Nu ma supar! Chiar ma bucur!

| Alleexxandra a răspuns:

Buna..pai preferatul meu ar fi fost Lancome Teint Miracle, cred ca a fost cel mai bun fond de ten din viata mea laughing, dar mi s-a terminat de mult si nu mi-am mai luat altul ca e mult prea scump(2 mil), oricum, iti face tenul sa para atat de sanatos si luminos. dar imi mai place si Giordanni de la Oriflame, iti da un aspect asa, natural...sau daca vrei cu o acoperire mai mare sunt cele de la Vichy Dermablend, alea chiar ca acopera tot-totbig grin numai sa iti alegi nuanta potrivita, sa nu arati dupa aia ca si cum ai avea o masca; si cel de la Revlon Colorstay am inteles ca ar fi bun. aa si ruj ia-ti de la Max Factor, gama Colour Elixir, sunt super bune, eu am avut nuanta pink brandy, poti cauta si pe net sa vezi nuantele daca vrei. pentru ruj garantezbig grin cat despre rimel, mi se pareau bune cele de la Maybelline, erau ok.happy