| AmaliaXD a întrebat:

Uleiul de ricin e bun pentru cresterea parului? Cam intr-o luna cat creste? ( spuneti-mi in cm). Sau ce alte medote mai stiti? Va rog. Nu mai suport parul scurt! FUNDA

4 răspunsuri:
| dana_9056 a răspuns:

E bun dar nu iti creste mult maxim 1 cm.

| IonutDX a răspuns:

La baza firelor de par pui tinctura de ardei iute cu ajutorul unui tampon de vata/demachiere, sa nu aiba substante pentru curatarea tenului, din cauza asta as recomanda strict vata.
Aplici prima data intr-un loc si vezi cat de tare e solutia, zona pe care aplici se va inrosi si se va irita un pic, ideea e ca solutia asta pune in miscare sangele la nivelul capilar, asta inseamna mai mult sange la nivelul radacinii firului de par, adica mai multa hrana pentru firul de par!
Daca solutia prea iute/tare, pune in vas mic si curat, poti folosi si dopul, o ligurita de solutie la care adugi o jumatate de lingurita de apa care in prealabil a fost fiarta si atunci cand o folosesti e la temperatura camerei!

Tinctura de ardei iute o poti cumpara de la plafar sau o poti realiza acasa ardei iute maruntit +alcool sanitar, compozitia e lasata 3 saptamani la macerat! Retete complete gasesti pe formula-as.ro

Poti completa reteta de mai sus consumand cate o lingurita de grau incoltit, care contina o cantitate foarte mare de vitamine si minerale, de asemenea gasesti o reteta pentru grau incoltit pe formula-as.ro

Atentie consumul de grau incoltit iti va mari apetitul, asa ca va trebui sa iti pacalesti un pic organismul consumand legume si fructe, altfel daca vei consuma hrana gatita sau mai rau junk-food vei lua in greutate si nu cred ca vrei.

O alta metoda de a determina marirea circulatiei sangelui la nivel capitlar e sa stai in cap cateva minute.

O persoana din familie a folosit varianta cu tinctura de ardei iute si a avut rezultate pozitive.

Succes!

| Yaseminn a răspuns:

Hey, uleiul de ricin este cel mai bun pentru par... Are foarte multe beneficii:
- ingrosarea firului de par care incepe sa se subtieze;
- prevenirea deteriorarii parului;
- tratarea parului uscat;
- stralucirea si hidratarea parului si scalpului;
- prevenirea scalpului uscat;
- imbunatatirea starii generale de sanatate;
- prevenirea despicarii varfurilor si cresterea parului.

Iata care este tehnica pentru aplicarea uleiului de ricin pe podoaba capilara, pas cu pas:
1. Cu varful degetelor se va aplica ulei de ricin la radacina firelor de par si pe scalp.
2. Se va distribui uleiul uniform prin masaj usor al scalpului.
3. Nu se va folosi ulei in exces pentru ca acesta va fi mai greu de indepartat si spalat de pe scalp.
4. Dupa aplicarea uleiului, parul se acopera cu o boneta din material plastic si se va inveli intr-un prosop.
5. Uleiul se va lasa sa actioneze aproximativ 15-20 de minute asupra parului sau chiar intreaga noapte.
6. Se va spala parul cu un sampon pana cand se elimina complet uleiul de ricin.
7. Se va repeta procedura o data pe saptamana timp de 6-8 saptamani pentu ca rezultatele sa fie vizibile.
In functie de preferinte, uleiul de ricin poate fi amestecat cu alte tipuri de uleiuri (de struguri) pentru a-l face mai putin consistent, iar mirosul mai placut.

Iar intr-o luna parul poate creste chiar si pana la 5-7cm(chiar si mai mult daca nu folosesti nici un fel de placa de par sau ondulator.).

Sper ca am fost de ajutor. bafta:*

| Constantin_Nicolas_1991 a răspuns:

La baza firelor de par pui tinctura de ardei iute cu ajutorul unui tampon de vata/demachiere, sa nu aiba substante pentru curatarea tenului, din cauza asta as recomanda strict vata.
Aplici prima data intr-un loc si vezi cat de tare e solutia, zona pe care aplici se va inrosi si se va irita un pic, ideea e ca solutia asta pune in miscare sangele la nivelul capilar, asta inseamna mai mult sange la nivelul radacinii firului de par, adica mai multa hrana pentru firul de par!
Daca solutia prea iute/tare, pune in vas mic si curat, poti folosi si dopul, o ligurita de solutie la care adugi o jumatate de lingurita de apa care in prealabil a fost fiarta si atunci cand o folosesti e la temperatura camerei!

Tinctura de ardei iute o poti cumpara de la plafar sau o poti realiza acasa ardei iute maruntit +alcool sanitar, compozitia e lasata 3 saptamani la macerat! Retete complete gasesti pe formula-as.ro

Poti completa reteta de mai sus consumand cate o lingurita de grau incoltit, care contina o cantitate foarte mare de vitamine si minerale, de asemenea gasesti o reteta pentru grau incoltit pe formula-as.ro

Atentie consumul de grau incoltit iti va mari apetitul, asa ca va trebui sa iti pacalesti un pic organismul consumand legume si fructe, altfel daca vei consuma hrana gatita sau mai rau junk-food vei lua in greutate si nu cred ca vrei.

O alta metoda de a determina marirea circulatiei sangelui la nivel capitlar e sa stai in cap cateva minute.