| MaryMaria333 a întrebat:

Ultima dată când m-am vopsit a fost astă vară în August. De atunci nu i-am mai făcut nimic nimic, cu toate că am tot zis să mă fac pentru a-mi reîmprospăta culoarea.
Faza e că eu nu știu ce să cred. Mulți îmi spun că dacă îmi bag din nou vopsea in el o să mi-l stric si o sa imi cadă mult mai mult. Eu știam că doar decoloratul strică, dar la mine nu era cazul că mă făceam brunet, foarte aproape de culoarea mea.

Cel mai curios lucru e cum altele chiar se decolorează de mai multe ori in mai multe rânduri si nu li se întâmplă nimic, părul lor este intact. Care e taina? Stați că cineva mi-a zis cum din contră, decoloratul întărește firul!

Daca chiar mi l-a stricat vopseaua înseamnă că părul crescut de la rădăcină e sănătos, nu? Mă puteți lămuri care e adevărul?

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Orice vopsea contine si decolorant. Daca doar te decolorezi cu acele substante speciale, parul se arde mai mult decat la vopsea. Decolorarea NU intareste firul.
Fetele care se decoloreaza des, probabil o fac la salon. Acolo coafezele stiu exact cum sa procedeze. Si probabil mai folosesc si substante de protectie.
Da, parul crescut si nevopsit, e mai sanatos.

| Eireann a răspuns:

Substantele folosite azi pentru vopsit, decolorat, etc sunt mai blande cu parul decat erau cele din trecut. Daca alegi o vopsea de calitate poti sa te vopsesti din nou linistita.
Decoloratul este alta problema - parul poate sa arate intact dar de obicei are o textura aspra si in mod sigur nu intereste firul de par.