| anonim_4396 a întrebat:

Unghiile facute cu pudra acrilica trebuie tinute sub lampa neaparat sau se usuca si la aer? Voi ce preferti, gel sau acrilic?

Răspuns Câştigător
| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Cauta peste tot pe Youtube acrilic nails si vei vedea ca se usuca la aer. Eu fac unghii acrilice prietenelor pe bani si niciodata nu le-au crapat. Eventual se foloseste lampa uv daca ai dat cu oja peste acril (poti si asta) si vrei ss se usuce repede.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie tinute sub lampa UV, altfel nu polimerizeaza (adica nu se intaresc).

| Bondarel99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cele cu gel, da. Dar cele cu pudra acrilica am citit ca nu. Totusi vazusem un filmulet in care a pus la lampa pentru 2-3 secunde, probabil ca sa se intareasca mai repede. De asta nu stiu ce sa cred...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bondarel99):

Eu am avut unghii cu pudra acrilica timp de 5 ani de zile si iti spun ca 100% trebuie UV, ca sa nu se crape si sa se intareasca.
In orice caz, efectele secundare ale lampei UV m-a determinat sa renunt definitiv la unghiile cu acrilic si gel. Posibilitatea sa faci cancer de piele este foarte mare, in plus, lampile UV imbatranesc mainile rapid si nu cred ca vrei nici unul din efectle secundare sa-ti afecteze viata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu 2-3 secunde, poate 2-3 minute!