| HeyLyn a întrebat:

Unghiile mele sunt moi, casante si se exfoliaza.Intr-o zi mi s-au rupt si 3 unghii, iar ieri mi s-a rupt una.
Ce pot sa fac ca sa fie mai tari, sa nu se mai exfolieze si sa nu se mai rupa?
Dau funda pentru. cel mai bun raspunswinking

Răspuns Câştigător
| natashacrown a răspuns:

Asta depinde si de cat calciu ai tu in organism, ar trebuiis a iei calciu sau uleiul de ricin ti le intareste, zeama de lamaie ti le inalbeste sau 1. intaritor de unghii de la farmec cu vitamina B6, trebuie folosit o saptamana, doua... in fiecare zi de cel putin 2 ori pe zi. Nu este un intaritor care ramane pe unghii ca si lacul... ci se absoarbe in unghii
2. uleiul de masline: pui intr-o craticioara apa la fiert, in apa pui un bol de plastic mic (poti folosi si paharele de plastic de la inghetata) sa pluteasca(dar sa nu atinga fundul craticioarei pentru a nu se topi) in pahar pui ulei de masline. Uleiul se va incalzi de la apa fierbinte. Il lasi sa se incalzeasca atat cat crezi ca iti poti tine degetele inauntru, sa nu te arda. Dupa ce se incalzeste scoti paharul afara si iti tii degetele de la maini in el timp de 5 min fiecare. Aceasta trebuie repetata odata la 2 zile atat timp cat e necesar :d sau http://www.farmaciata.ro/index.php?option=com_k2&view=item&id=92&Itemid=18 sau poti folosi ulei de masline(pentru hidratare si contra exfolierii) si galbenusul de ou(pentru intarire), suc de lamaie pentru albirea unghiilor.

5 răspunsuri:
| tequila777 a răspuns:

Exista un tratament bun de la Farmec pentru unghii iata-l:
http://www.naturaplant.ro/......lor_Farmec

si exista si niste masti naturale pentru intarire :

http://www.verze.ro/......moase.html

| liladyna a răspuns:

Uite,pentru inceput, taie-ti unghiile foarte scurt. apoi, las-o mai usor cu ojele si cu acetona.nici nu sti ce rau iti fac! ia-ti un tratament pentru unghii de la avon sau oriflame, sunt de calitate si foarte bune! bafta.

| darienicoleta a răspuns:

Daca utilizezi des acetona unghiile se decoloreaza si sunt mai fragile asa ca daca folosesti dupa utilizarea acetonei o crema hidratanta s-ar putea sa aiba efect

| Cezzy a răspuns:

Hmmmm pai ai putea sa te dai cu lac... nu cu fel si fel de culori doar lac... eu am facut asta!

| andrada_1180 a răspuns:

Mananca nuci. ajta la intarirea unghiilor si plus ca are si ceva vitaminebig grin