| ĐėėåĐėėå a întrebat:

Vreau sa imi fac o coafura noua... dar nu in stilul bob sau in scari am mai fost tunsa asa! Nu ma pot hotara cum, dar ma fascineaza coafurile fetelor emo cu bretonul intr-o parte si parul lung! As dori cat mai multe pareri! FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| Yasemyn a răspuns:

Hey.
Tunsorile emo pot fi oricum, dar numai plictisitoare si cuminti, nu. Pornite din subcultura punk, aceste tunsori nu sunt numai o modalitate de a arata bine, ci, mai ales, un mod de expresie. Ele te lasa sa dai frau liber creativitatii si individualitatii tale. O tunsoare emo caracterizata prin straturi suprapuse, asimetrice si combinatii de culori indraznete te va ajuta sa iesi din anonimat cu orice ocazie.
Din pacate, constrangerile vietii sociale si profesionale nu ne permit intotdeauna sa ne jucam cu lungimile si culorile asa cum am vrea, insa o tunsoare emo putin cumintita se potriveste oricui.

Orice tip de tunsoare alegi, aminteste-ti ca ea trebuie sa se potriveasca si cu forma fetei tale. Daca este in trend, nu inseamna ca automat iti si vine bine, deci sa mergi la coafor cu o poza decupata dintr-o revista poate sa nu fie cea mai buna idee. Vei deveni o copie a cuiva, iar tunsoarea poate sa nu se potriveasca foarte bine cu trasaturile fetei tale. Pana la urma, curentul emo incurajeaza individualitatea si exprimarea propriei personalitati, iar partea frumoasa cand iti alegi o astfel de tunsoare este ca ai libertate totala in a o personaliza si a o ajusta dupa trasaturile tale. Ideal ar fi sa apelezi la un stilist bun si impreuna sa va jucati cu look-ul tau, sa fiti creativi si originali.

In general, tunsorile emo sunt asimetrice, franjurate, cu straturi suprapuse de diverse lungimi. Cel mai des se intalneste bretonul lung, pieptanat intr-o parte, dar o solutie este si bretonul de lungime normala, drept si foarte putin filat. Parul scurt va fi si el tuns in straturi, cu breton.

Poti sa iti faci coafurile pe care ti le doresti sau sa le cauti pe cele mai potrivite in reviste sau poze publicate oline. Coafurile emo sunt de obicei consituite din straturi si texturi diferite, parul luand diferite forme asimetrice. Parul poate fi taiat pe diagonala fiind scurt intr-o parte si mai lung in cealalta. Poti gasi multe idei si din desenele animate inspirate din stilul emo.
Coafurile emo clasice trebuie sa contina un breton tuns intr-o parte, destul de lung pentru a-ti acoperi spranceana. In ziua de azi, coafura emo nu mai are nevoie de breton. Atat timp cat varfurile sunt ascutite sau o anume parte a parului e aranjata in directia opusa restului parului, coafura este considerata emo. Nu uita sa iti si vopsesti parul. Negrul este optiunea favorita, dar sunt si alte culori cu care poti experimenta. Daca ai un talent innascut pentru a face suvite, poti sa le faci tu sau poti sa ceri unui profesionist sa ti le faca. Majoritatea fetelor emo folosesc culori inchise ca movul inchis, albastrul, verdele inchis sau burgundy; altele combina culori deschise cu negru.
Daca vrei sa iti faci suvite, trebuie sa iti decolorezi parul inainte sa aplici diferitele nuante. Daca vrei sa obtii o coafura emo temporara, pentru o petrecere de exemplu, poti sa folosesti spray colorant sau un pieptene cu creion colorat care iti coloreaza parul in timp ce il piepteni. Cel putin ultimele variante nu sunt permanente.

Aranjeaza-ti parul. Poti sa iti prinzi parul sau sa il lasi pe spate. Poti sa il prinzi intr-o coada inalta pastrand o portiune separata. De asemenea, poti sa iti pui gluga in cap, lasand doar partea din fata la vedere. Fetele emo nu folosesc bentite sau orice alt accesoriu feminin sau elegant, cum ar fi clipsuri de par cu imprimeuri, agrafe sau orice element floral. Fetele emo folosesc elastice simple, negre pentru a-si prinde parul. Daca ai parul scurt, foloseste niste ceara de par pentru a obtine efectul de tepi tari.
In ce priveste coafura, orice este posibil. Trebuie doar sa fii constienta ca o coafura emo nu se aranjeaza de la sine. In functie de tipul parului tau, poti sa petreci destul de mult timp aranjandu-l. Preferatul absolut al fetelor este parul drept. Sunt foarte rare coafurile emo pe un par ondulat sau cret, deci placa de intins parul va fi un accesoriu esential. La fel si gelul sau ceara care definesc suvitele. In general, parul este lasat liber, fara accesorii, cozi sau cocuri. O coafura emo tipica este cea cu volum in jurul capului, acolo unde sunt stratuirle mai scurte ale tunsorii, cu straturile mai lungi necoafate, si bretonul pieptanat intr-o parte. Pentru a o obtine, pe parul drept se tapeaza usor, aproape de radacina, suvitele mai scurte, apoi se piaptana bretonul lung pe o parte. Aceasta este doar o idee. Partea frumoasa a coafurilor emo este ca poti si chiar este recomandat sa le schimbi in fiecare zi sau de cate ori te plictisesti.
Bretonul, care uneori acopera in totalitate o parte a fetei, poate deveni un suport pe care vor fi etalate jocurile de culori. Culoarea preferata este negrul, insa daca esti indeajuns de indrazneata poti adauga suvite blonde, albe, mov sau de un rosu aprins. Desi mai rare, sunt si coafuri emo foarte frumoase cu par blond sau saten deschis. In acest caz, se pot adauga suvitele rosu deschis sau chiar roz. In general, orice culoare este potrivita, de la blond pana la albastru, evident daca parul rezista acestor schimbari si daca modul de viata ti-o permite.

Atunci cand te tunzi sau te coafezi emo-style, cuvantul de ordine este "imaginatie". Originalitatea si unicitatea sunt elementele care fac dintr-o simpla coafura o modalitate de expresie.

Bafta:*