| YayuK a întrebat:

Admiterea la Academia Romana de Informatii (S.R.I)-stie cineva cum se face?
Trebuie sa ai o anumita inaltime? Trebuie sa fii apt fizic-adica te extenueaza la orele de sport?big grin Ce includ examenele? La ce materii se dau? As putea intra daca am ceva probleme de sanatate? As fi dispusa sa dau si ceva bani...
Raspunsutile nu le vreau cu linkuri. Vreau raspunsuri clare si concrete!

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Nu vrei link-urile, dar toate răspunsurile le ai aici: http://www.sri.ro/upload/licenta2011.pdf
Probele cu caracter eliminiatoriu sunt cea psihologice, de inteligenţă şi examinarea medicală. Urmează apoi proba la o limbă străină, la sport şi o probă de creativitate. Apoi, în funcţie de ce secţie vrei, mai dai două probe, care vor conta în media finală: pentru secţia "Psihologie-informaţii" - dai psihologie şi română, iar pentru secţia "Studii de securitate şi informaţii" - dai română şi istorie. Media finală se va calcula astfel: 10% Bac, 30% testul de inteligenţă, 40% nota la prima probă scrisă şi 20% nota la a doua probă scrisă.
Tot în link ai şi timpii pe care trebuie să-i scoţi la alergarea de viteză, respectiv de rezistenţă, precum şi de câte ori trebuie să ridici picioarele în echer din atârnat pentru nota 10.
Dacă ai probleme de sănătate nu cred că poţi intra pentru că examenul medical îl faci la ei. Înălţime nu îţi trebuie dar condiţie fizică da. Cât despre bani, nu prea aş crede că s-ar rezolva cu câteva mii de euro intrarea la SRI, poate zeci de mii, dar eu cred că nu merită. Nu e o meserie uşoară să fii agent secret, poate părea bănoasă dar are un factor de risc ridicat. Plus că renunţi la intimitatea ta, toţi paşii îţi sunt urmăriţi, ai tăi precum şi ai familiei... Îţi trebuie multă determinare şi voinţă, eu îţi urez baftă!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Academia are un portal oficial si te poti uita la Admiterea 2011 si vezi tot ce te intereseaza. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește aici, http://www.sri.ro/......eazul.html
Pa, pa.