| MihaelaSiEu a întrebat:

Ajutoor! Sunt studenti pe aici?
Sunt in clasa a 12-a si nu pot sa ma hotarasc ce facultate voi alege...
Pana acum m-am gandit la mai multe variante, dar pana la urma am renuntat la cateva dintre ele; cele care mi-au mai ramas sunt: -snspa(facultatea de relatii internationale si studii europene), sau -facultatea de comunicare si relatii publice, sau -facultatea de stiinte politice. Trebuie sa mentionez ca am terminat( /o sa termin, mai degraba) profilul teoretic filologie bilingv germana, asadar as vrea daca se poate sa am si posibilitatea de a studia in Germania pentru un semestru sau un an.

Imi poate spune cineva ce profesii pot sa urmez cu ajutorul acestor facultati si daca pot avea vreo sansa sa-mi folosesc si cunostintele de limba germana in timpul facultatii?

P. S:site-urile facultatilor imi dau dureri de cap deja, de aceea daca exista studenti, care stiu cate ceva despre acestea, ii rog sa ma ajute cu cate o informatie sau sfat.
Merci! Mai vorbim!

7 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

SNSPA e pe locul 3 in domeniul Comunicarii, dupa UB si UBB si pe locul 1 in domeniul Stiintelor Politice, deci nu-i nici pe departe o facultate de duzina. Sunt studenta la Comunicare si Relatii Publice si am invatat pentru admiterea pe care am dat-o la filosofie mai mult decat am invatat la toate materiile pentru Bac, asa ca nu cred ca o facultate cu asemenea criterii de admitere este una proasta. Ce poti ajunge dupa ce o termini? PR, consultant de imagine, manager la Resurse Umane, agent de publicitate si in general orice implica imaginea unei persoane sau a unei firme. Dupa ce termini Stiinte Politice sau Relatii Internationale, nu cred ca ai la fel de multe sanse sa te angajezi fara pile pentru ca locurile in ambasade, Parlament sau ministere nici nu se scot la concurs, de cele mai multe ori. Dar poti sa faci un master si sa te specializezi apoi in altceva, gen Comunicare institutionala si sa te poti ocupa de imaginea unui om politic sau a unei institutii de stat. SNSPA are legaturi cu facultatile din Germania si Austria deci poti pleca cu o bursa Erasmus intr-o tara in care sa-ti folosesti cunostintele de limba germana. Un alt avantaj al SNSPA-ului este ca pune accent pe practica si internship-uri inca din anul intai, iar cei mai multi studenti lucreaza inainte de absolvire in agentii de publicate sau in campanii de PR.

In rest, bafta la admitere, pentru ca toate cele 3 specializari au examen de admitere ( un lucru important, ce triaza candidatii cu note umflate in liceu de cei care dau un examen pentru locul lor ) si alege ce ti se potriveste cel mai bine. Iar pentru FCRP, incearca forumul lor: http://www.fcrp.ro/forum/index.php, pe mine m-a ajutat extrem de mult anul trecut, cand tot asa oscilam intre Relatii Internationale, Stiinte Politice si Comunicare si PR.

| DenisaAbdn a răspuns:

Eu te-as sfatui sa te gandesti foarte serios la varianta de a studia la o facultate in strainatate si inca nu e tarziu sa aplici, mai ales ca esti in clasa a 12-a. Daca esti din Bucuresti sau daca ai posibilitatea de a ajunge, vino sambata la targul World Education Fair Universities la Hotel Hilton Bucuresti, unde vin reprezentantii a 32 de universitati europene ( inclusiv din Germania )si de asemenea la targul educational RIUF 2011 din 22-23 octombrie la Sala Palatului. Sunt universitati in Europa la care scolarizarea pentru studentii proveniti din UE este gratuita, iar pentru costurile de intretinere exista posibilitati de finantare. In cazul in care vrei sa ramai totusi sa studiezi in tara, incearca sa ajungi la targul educational RIUF 2012 in Bucuresti, editia din primavara, care are loc in Martie si unde vin aproape toate universitatile importante din Romania cu ofertele lor educationale, pe facultati si specializari. Pana atunci multa bafta si spor la invatat pentru Bac!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ce este de viitor si un domeniu in care sa castigi bine; in ziua de azi de regula cu ceea ce iti place sa faci din pasiune mori de foame si eu spun ca Dreptul, Medicina, Farmacia (un farmacist castiga azi 4000-5000 lei/luna) sunt de viitor. Nu e de neglijat nici Fac. de limbi straine mai ales daca te gandesti ca poti prinde cateva colaborari avantajoase cu diverse birouri de traduceri. Oricum decizia finala iti apartine, dar trebuie sa nu gandesti sa dai unde sunt mai multe locuri si se intra cu medie mica. Mult, mult succes!

| Skylerx a răspuns:

Ai putea sa te duci la facultatea ATM. Tatal meu a fost acolo, pentru mai multe informatii uite-te pe net la ATM (scuze, nu pot sa dau site ca nu ne mai lasa straight face).

| elasexygagica a răspuns:

Nu te du la snspa sau la alta porcarie gen comunicare si relatii publice, sunt cele mai slabe facultati, la fel si ase ( daca nu ai pe tati manager) toate asistentele tv au facut facultati de alea si se tavalesc prin patul sefiilor, vrei sa ajungi asa? daca iti permiti du-te in Germania, sau la o alta facultate, mai bine la litere sau psihologie, dupa parerea mea trebuia sa te fi apucat din a 11 a pentru facultati mai calumea gen medicina, farmacie, politehnica, cu astea ai viitorwinking dar avand in vedere ca e prea tarziu si ai bacu, eu sugerez litere daca esti super buna la germana si iti place.

| Daniel26 a răspuns:

Eu zic sa nu mai ceri pareri in stanga si in dreapta, gandeste-te f. bine ce ti-ar placea cu adevarat sa studiezi in urmatorii 3 ani. Nu se va duce nimeni in locul tau la respectivele cursuri... ci doar tu iti vei bate capul cu respectivele materii. Oportunitati de a studia in afara or sa apara in timpul facultatii, cand probabil vei putea pleca cu burse gen Erasmus. Succes!

| R11 a răspuns:

Si eu vreau sa stiu is la filologie bilingv spaniola sad habar n-am spre ce facultate...